Idea Strip-Till, jak przygotować glebę przy przejściu na uprawę w technologii Strip-Till, w jakiej kondycji musi być ziemia tj. odpowiednia struktura, brak zagęszczeń w głębi gleby, mulcz na powierzchni, jakie maszyny wykorzystywać - brona mulczująca i inne maszyny do ultra-płytkiej uprawy, pług dłutowy



Technologia Strip-Till - na czym polega


Jedną z technologii uprawy uproszczonej jest Strip-Till. Nazwa ta jest angielskim określeniem uprawy pasowej, która zakłada uprawę tylko niewielkiej części pola przypadającej w miejscu wysiewu nasion. Z reguły w systemie Strip-Till tylko około 1/3 powierzchni pola jest uprawiana. Pozostała część jest "nieruszana". Ponadto powinien znajdować się na niej mulcz - mogą to być resztki pożniwne lub zagospodarowany odpowiednio międzyplon. Jak przygotować glebę do uprawy w technologii Strip-Till oraz jakie maszyny zastosować? Odpowiedź znajduje się poniżej.


O czym należy pamiętać przed zastosowaniem technologii Strip-Till?
Pole do wprowadzenia technologii pasowej powinno być odpowiednio przygotowane po to, aby zastosowane uproszczenia w uprawie roli trafiły w stanowisko, w którym będą mogły zrealizować wszystkie korzyści z nich wynikające.


Jedną z najważniejszych czynności jest uregulowanie odczynu gleby - powinien być on zbliżony do 6,5 pH. Taki odczyn pozwoli na zwiększenie jej żyzności i dostępności składników pokarmowych. Równie ważne jest określenie zasobności ziemi w makroelementy i przeprowadzenie, jeżeli to koniecznie, nawożenia korygującego, pozwalającego na uzyskanie zasobności średniej w NPK (azot, fosfor i potas).


Przed rozpoczęciem uprawy pasowej warto wykonać skuteczną ochronę herbicydową zwalczającą uciążliwe chwasty wieloletnie zwłaszcza perz właściwy i ostrożeń polny. Ostatnią kwestią jest ustalenie optymalnego płodozmianu, czyli następstwa roślin ograniczającego kompensację chwastów, chorób oraz szkodników. W płodozmianie należy uwzględnić wszystkie grupy roślin: zboża, rzepak, okopowe, strączkowe grubonasienne, kukurydzę, jeżeli pozwala na to system prowadzenia gospodarstwa, także rośliny strączkowe drobnonasienne.


Zastosowanie technologii uprawy pasowej nie wyklucza wykonania zabiegów uprawek pożniwnych, których celem jest płytkie (zwykle do 10 cm) wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. Zabieg ten zwalcza zachwaszczenie wtórne, przyspiesza mineralizację resztek pożniwnych oraz stymuluje nasiona chwastów i roślin uprawnych do kiełkowania. Skiełkowane chwasty mogą być częściowo zwalczone w trakcie kolejnych zabiegów mechanicznych. Pozwala to na redukcję stosowania herbicydów oraz wykorzystanie potencjału resztek pożniwnych jako naturalnego nawozu.


SpeedCutter na dużą ilość resztek pożniwnych
Do uprawy wykonywanej po zbiorze i przygotowującej stanowisko do siewu w technologii Strip-Till można wykorzystać bronę SpeedCutter. Wyposażona jest ona w talerze o średnicy 440 mm (jako opcję można zastosować tradycyjny talerz uzębiony OFAS 560 mm, który lepiej sprawdzi się w wysokich ścierniskach po kukurydzy), które pozwalają dostosować głębokość uprawy do ilości resztek pożniwnych pozostałych po zbiorze plonu głównego. Dodatkowo talerze tną pozostałe na polu resztki pożniwne. Jest to szczególnie ważne w uprawie wysokich ściernisk po rzepaku i kukurydzy zbieranej na ziarno.


W okresie letnim, w trakcie spiętrzenia prac polowych bardzo ważnym parametrem jest wydajność maszyny. Brona SpeedCutter ma zdecydowanie większą wydajność niż wykorzystywany w uprawie tradycyjnej pług. SpeedCutter może pracować z prędkością wynoszącą nawet 20 km/h. W trakcie jednego przejazdu brona tnie resztki pożniwne oraz równomiernie i płytko miesza je z glebą.

ComboTill do płytkiej uprawy ścierniska
Nieco inne właściwości ma ComboTill, który może być wykorzystany do płytkiej uprawy ścierniska, jednak nie zapewnia on dodatkowego cięcia pozostawionych na powierzchni pola resztek pozbiorczych, natomiast bardzo dobrze rozciąga je na całej szerokości uprawy.


Optymalne wykorzystanie jednego przejazdu
W przypadku wykorzystania technologii uprawy pasowej bardzo ważne jest prawidłowe i optymalne zagospodarowanie resztek pożniwnych. Powinny być one dobrze rozdrobnione i równomiernie rozmieszczone na powierzchni pola. Pozwoli to na wykonanie siewu z odpowiednią wydajnością i bez ryzyka obniżenia jego jakości spowodowanej miejscowym nagromadzeniem słomy.


Kukurydza dobrze znosi uproszczenia w uprawie roli w tym technologię Strip-Till. Jednak po jej zbiorze, zwłaszcza na ziarno, pozostaje wysokie ściernisko, które wymaga bardzo dobrego rozdrobnienia i wymieszania z glebą.


Do uprawy wysokich ściernisk i do optymalnego wykorzystania jednego przejazdu po polu, firma Rolmako poleca TurboCut lub TurboCut Plus. Są to maszyny montowane do przedniego TUZ ciągnika, które są wyposażone odpowiednio: w dwa wały z nożami lub wał z nożami i falistymi talerzami tnącymi. Takie połączenie pozwala na bardzo drobne posiekanie resztek pożniwnych, a jest to podstawa do ograniczania występowania omacnicy prosowianki. Zabieg przeprowadzony TurboCut lub TurboCut Plus niszczy miejsca jej zimowania.


Maszyny te są alternatywą dla klasycznego mulczera. Wykorzystanie przedniego TUZ ciągnika pozwala na zaczepienie jeszcze jednej maszyny np. kultywatora ComboTill lub brony SpeedCutter, która idealnie wymiesza pocięte resztki pożniwne z glebą. Takie rozwiązanie maksymalnie zwiększa wydajność pracy i ogranicza liczbę przejazdów po polu.

Doprawienie pola przed siewem
Dobrze przeprowadzona uprawa ścierniska przy pomocy ComboTill lub SpeedCutter powoduje liczne wschody chwastów i samosiewów roślin uprawnych. Ich zwalczanie przed siewem w technologii Strip-Till można przeprowadzić zabiegiem herbicydem nieselektywnym zawierającym substancję czynną glifosat. Jednak w zgodzie z zasadami Integrowanej Ochrony Roślin w pierwszej kolejności zwalczanie chwastów należy przeprowadzić metodami niechemicznymi. Idealnie w strategię mechanicznego zwalczania chwastów przed siewem wpisuje się brona SpringExpert. Brona może pracować z prędkością do 25 km/ha, co w połączeniu z optymalnym rozstawem zębów umożliwia przeprowadzenie szybkiej i bezpiecznej dla środowiska eliminacji chwastów.


Głęboka uprawa przed siewem w technologii Strip-Till
Przed siewem roślin o palowym i głębokim systemie korzeniowym rekomendowane jest przeprowadzenie głębokiej uprawy. W technologii tradycyjnej do tego celu wykorzystywany jest pług z odkładnicą, w uproszczonym systemie uprawy roli jego funkcję przejmuje pług dłutowy np. Rolmako U624.


Zastosowanie pługa dłutowego umożliwia uprawę roli bez jej odwracania z zachowaniem mieszania i kruszenia warstwy uprawnej. Eliminuje ryzyko powstania podeszwy płużnej oraz nadmiernej akumulacji resztek pożniwnych na dnie bruzdy. „Poduszka ze słomy” ogranicza podsiąk wody, a jej rozkład w warunkach beztlenowych mógłby być znacznie ograniczony i negatywnie wpływać na rośliny uprawne.


Podsumowanie
Kluczową maszyną w tym systemie jest agregat Strip-Till, który uprawia pasy i jednocześnie sieje. Jednak, aby w pełni wykorzystać potencjał tego systemu często wykorzystuje się dodatkowe narzędzia, które pomagają w zarządzaniu resztkami pożniwnymi, zwalczaniu chwastów oraz głębokim spulchnianiu gleby. Narzędzia wspomagające uprawę Strip-Till jak brony talerzowe, brony mulczowe, pługi dłutowe oraz ich integracja pomaga w maksymalizacji jej efektywności, poprawiając zdrowie gleby, zwiększając plony oraz zmniejszając wpływ rolnictwa na środowisko.


Terminologia
Omacnica prosowianka - w formie dorosłej to nocny motyl, który zimuje w glebie jako gąsienica. Wiosną wylęgają się larwy, które szukają liści kukurydzy, aby złożyć jaja. Najpoważniejsze szkody powoduje żerowanie omacnicy wewnątrz łodyg i kolb kukurydzy.
Herbicydy nieselektywne - inaczej herbicydy totalne, wykorzystywane są do zwalczania wszystkich rodzajów chwastów. Stosowane są zarówno w ściernisku, jak i na łan (przed dokonywanymi zbiorami) w celu wyrównania dojrzewających plonów.
Glifosat - organiczny związek chemiczny z grupy fosfonianów. Jest aktywnym składnikiem niektórych nieselektywnych herbicydów.