Jak zapobiegać zagęszczeniu gleby, łączenie kilku zabiegów w jeden, maszyny na przedni TUZ, głębosz ze sprzęgiem, aplikacja nawozów w czasie uprawy, Strip-Till



Jak odpowiednie praktyki rolnicze mogą zapobiegać zagęszczeniu gleby


Zagęszczenie gleby ma wpływ na jej żyzność, zdolność do filtracji wody, przepuszczalności powietrza oraz poprawnej retencji składników odżywczych. Co więcej, zagęszczenie może również utrudniać roślinom korzystanie z zasobów ziemi, czego efektem jest obniżenie plonów. Rozwiązaniem mogą być odpowiednie praktyki rolnicze, które pomagają w optymalnym utrzymaniu struktury gleby. Do takich działań zalicza się m.in. regularne uprawianie ziemi, używanie nowoczesnych maszyn uprawowych, stosowanie odpowiednich nawozów czy prowadzenie właściwej rotacji upraw. Nieodłącznym elementem tych działań są maszyny rolnicze, które pomagają w efektywnej realizacji tych praktyk. W przypadku zapobiegania zagęszczenia gleby wykorzystuje się zarówno maszyny ogólnego zastosowania, jak i wyspecjalizowany sprzęt. Wybór odpowiednich narzędzi, takich jak te oferowane przez Rolmako, zdecydowanie ułatwia pracę i przyczynia się do utrzymania zdrowej gleby.


Łączenie kilku zabiegów w jeden
Jednym z czynników wpływających na zagęszczenie gleb jest zbyt częste stosowanie ciągników i maszyn rolniczych. Dlatego dobrą strategią będzie znalezienie sposobu na zredukowanie liczby przejazdów traktora przez pole. Łączenie kilku zabiegów w jeden to dobry sposób na oszczędność czasu i optymalizację procesu uprawy. W ten sposób zmniejszymy bezpośrednie ugniatanie ziemi. Innym dobrze znanym i skutecznym sposobem jest stosowanie ścieżek technologicznych. Ścieżki technologiczne to wyznaczone na polu pasy przejazdu agregatów do nawożenia, pielęgnacji i ochrony roślin. Rolmako jako producent innowacyjnych maszyn rolniczych oferuje szereg produktów umożliwiających efektywne łączenie zabiegów. Czasochłonne i potencjalnie szkodliwe dla gleby zabiegi można dzięki temu wykonać za jednym zamachem optymalizując proces uprawy i przeciwdziałając zagęszczeniu ziemi.


Najczęściej wykorzystywane kombinacje upraszczające uprawę:
- brona mulczowa SpringExpert lub kombinacja uprawowa ComboTill
- głębosz U608 z broną talerzową U693
- połączenie agregatu przedsiewnego VibroSTAR z wałem Cambridge
- kultywator do uprawy bezorkowej U436 z podsiewem nawozu
- wóz asenizacyjny z broną talerzową U693 i aplikatorem gnojowicy
- brona talerzowa U652 z siewnikiem poplonu
- połączenie brony talerzowej U693 z siewnikiem talerzowym
- połączenie agregatu uprawowego U684 z siewnikiem talerzowym
- pług dłutowy U624 z podwójnym wałem kolczastym


Maszyny na przedni TUZ
Przy wyborze maszyn na przedni TUZ warto zwrócić uwagę na ich trwałość, efektywność oraz ogólną użyteczność dla uprawy. Dobór odpowiedniego sprzętu może znacznie wpłynąć na poprawę jakości gleby przez zapobieganie jej zagęszczeniu. Rolmako jest producentem, który oferuje wiele maszyn na przedni TUZ. W tym kontekście istotne są na przykład wały uprawowe przednie. Zapewniają one efektywne kruszenie i wyrównywanie gleby, jednocześnie chroniąc ją przed zagęszczeniem. Wybór takiej maszyny z oferty Rolmako to nie tylko optymalizacja prac polowych, ale także inwestycja w zdrowie i długowieczność ziemi, co przekłada się na zyski w przyszłości. Dzięki temu optymalizacja procesów rolnych staje się nie tylko prostsza, ale również znacznie bardziej efektywna.


Przykładowa maszyna pozwalająca na uprawę z przodu ciągnika. Brona talerzowa skutecznie wykonuję pracę będąc jednocześnie balastem i poprawiając trakcję ciągnika przy nawrotach polowych.


Najczęściej stosowane narzędzia na przedni TUZ od Rolmako:
- wał Twin Disc solo
- wał Cambridge z włóką Crossboard
- wał Campbell z przystawką kultywatora
- brona talerzowa na przedni TUZ
- kultywator uprawowy na przedni TUZ
- wał nożowy ProCut na przedni TUZ
- wał nożowy podwójny TurboCut


Głębosz ze sprzęgiem
Zagęszczanie gleby jest problemem, który może negatywnie wpływać na wydajność upraw. Jednym ze sposobów na jego rozwiązanie jest użycie głębosza ze sprzęgiem. Odpowiednie zastosowanie tego narzędzia umożliwia rolnikom dogłębne spulchnienie gleby jednocześnie pozwalając jej zachować dobrą strukturę. Głębosze firmy Rolmako to wydajne narzędzia, które pozwalają na szybkie i dokładne wykonanie tej pracy. Ich konstrukcja zapewnia dokładne spulchnienie gleby do określonej głębokości. Najczęściej głębosz jest łączony z bronami talerzowymi np. krótka brona talerzowa U693. Otwarty środek ramy głębosza Rolmako U608 i U632 pozwala na podłączenie maszyn, w których napęd przekazywany jest przez wałek mocy np. brony wirnikowe. Takie zestawy wymagają dużej mocy od ciągnika, ale połączenie ich w ramach jednego przejazdu pozwala skutecznie ograniczyć nadmierne zagęszczenie gleby. Łatwość użycia, trwałość i efektywność głęboszy Rolmako ze sprzęgiem do maszyny towarzyszącej czynią je jednym z ulubionych wyborów farmerów dążących do utrzymania zdrowej i produktywnej ziemi.


Głębosze ze sprzęgiem od Rolmako:
- głębosz ze sprzęgiem U608
- głębosz ze sprzęgiem z zębem Atlas U632
- głębosz uniwersalny U602 wyposażony w opcjonalny sprzęg do maszyny towarzyszącej


Aplikacja nawozów podczas uprawy
Stosowanie nawozów w czasie uprawy może skutecznie pomóc w zapobieganiu zagęszczeniu gleby. Wykorzystanie nawozów zgodnie z zaleceniami pomaga w pobieraniu składników odżywczych przez rośliny, co z kolei sprzyja ich właściwemu wzrostowi, a co za tym idzie lepszemu strukturyzowaniu ziemi. W ofercie firmy Rolmako znajdziemy nowoczesne maszyny i narzędzia rolnicze zaprojektowane specjalnie z myślą o rolnikach szukających sposobów na usprawnienie swojej pracy. Wielofunkcyjny kultywator uprawowy U436 wyposażony w redlicę nawozową to narzędzie do dokładnego i efektywnego rozprowadzania nawozów doglebowo lub na powierzchni pola, możliwy jest również wysiew mieszany na dwie głębokości podczas uprawy. Kombinacja uprawowo-nawozowa składa się z kultywatora wielofunkcyjnego U436 oraz siewnika APV. Umożliwia ona jednoczesną głęboką uprawę połączoną z wysiewem nawozów na głębokość nawet do 30 cm. Połączenie uprawy i nawożenia w jednym przejeździe przekłada się na lepszą ochronę przed zagęszczeniem gleby.


Strip-Till
Metoda Strip-Till to nowoczesne podejście do uprawy gleby, które odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu jej zagęszczaniu. Uprawa pasowa to poddanie obróbce gleby, precyzyjne aplikowanie nawozów i sianie plonu w tym samym przejeździe. Strip-Till to metoda uprawy roli polegająca na uprawianiu ziemi tylko w wąskich pasach, gdzie planowane jest zasiewanie roślin. Reszta pola pozostaje nieprzerobiona, co pomaga w zachowaniu struktury gleby, ogranicza erozję i zachowuje wilgoć. Ta technika pozwala na lepszą infiltrację wody i aktywność biologiczną ziemi przy jednoczesnym ograniczeniu strat wody i erozji. Strip-Till jest często stosowany w rolnictwie konserwującym i jest szczególnie popularny w uprawie kukurydzy i soi. Zalety mają charakter ekologiczny i ekonomiczny - redukcja emisji CO2, oszczędność paliwa, optymalizacja czasu pracy oraz poprawa struktury gleby.


Znaczenie odpowiednich praktyk rolniczych w zapobieganiu zagęszczeniu gleby
Wykorzystanie odpowiednich praktyk rolniczych, takich jak łączenie zabiegów, stosowanie maszyn na przedni TUZ, użycie głębosza ze sprzęgiem, aplikacja nawozów podczas uprawy czy też uprawa pasowa Strip-Till jest kluczowe w zapobieganiu zagęszczeniu gleby. Dzięki specjalnie zaprojektowanym narzędziom współczesny rolnik ma ułatwioną pracę. Z pomocą przyjdą produkty firmy Rolmako, uznanej marki dostarczającej wysokiej jakości maszyny rolnicze. Rolmako oferuje rozwiązania, które nie tylko pomagają w codziennej pracy rolnika, ale przeciwdziałają zagęszczeniu gleby poprawiając jej jakość i wzmacniając potencjał każdej uprawy.