VibroSTAR intensywna uprawa, która pozwala zmniejszyć liczbę koniecznych przejazdów i zachować wilgoć zawartą w glebie, czy dzięki modułowej budowie można dostosowywać maszynę do różnych zadań lub warunków uprawy
Cel prac przedsiewnych
W trakcie przygotowywania gleby do siewu stawiamy przed sobą określone cele. Chodzi o uzyskanie gruzełkowatej konsystencji ziemi poprzez jej odpowiednie rozdrabnianie i ugniatanie. Celem uprawy przed siewem jest również zapewnienie odpowiedniej wilgotności dla kiełkującego ziarna, zredukowanie liczby chwastów oraz integracja nawozów mineralnych z glebą.
Wybierz agregat uprawowy stosownie do jego przeznaczenia
Podobnie jak przy decydowaniu o zakupie innych urządzeń rolniczych kluczowe znaczenie przy selekcji agregatu mają rozmiar farmy oraz zdolności pociągowe ciągnika. Dla większych obszarów uprawnych korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie większego agregatu, który umożliwi skuteczne i szybkie przeprowadzenie prac. Efektywne maszyny tej wielkości sprzyjają prawidłowej regulacji bilansu wody i powietrza w glebie, dlatego warto je wykorzystywać tam, gdzie to wykonalne. Oczywiście nie można zapomnieć o koniecznej mocy ciągnika, który będzie współpracował z agregatem. Wybierając odpowiedni sprzęt warto również uwzględnić charakter gleby oraz typ planowanej do wysiewu rośliny.
Agregat do upraw przedsiewnych VibroSTAR
Maszyny do uprawy gleby takie jak agregaty pełnią funkcję głębokiego spulchniania i rozdrobnienia gleby. Mają za zadanie tworzenie sprzyjających warunków w glebie, by rośliny mogły prawidłowo się rozwijać. VibroSTAR to trwały i wszechstronny agregat uprawowy reprezentujący nowy sposób myślenia o uprawie przedsiewnej. Zapewnia użytkownikowi niezrównaną elastyczność w zakresie wyzwań związanych z różnymi metodami siewu i warunkami uprawy. Agregat VibroSTAR można uznać za kombinację wielu narzędzi uprawowych, co sprawia, że jest wszechstronny i przydatny w działaniach rolniczych. Przedsiewny agregat VibroSTAR służy głównie do przygotowania gleby przed siewem - spulchnia jej wierzchnią warstwę, rozbija twarde miejsca oraz zagęszcza grunt, aby lepiej przyswajał wodę, co jest kluczowe dla wzrostu roślin. Długa rama i optymalne rozmieszczenie zębów zapewniają wysoką wydajność nawet na twardej ziemi gliniastej po żniwach. Przepływ przez maszynę zapewnia bardzo dobre wymieszanie i równomierny efekt pracy. Urządzenie to zostało zaopatrzone w mechanizmy, które pozwalają dostosować jego działanie do różnych warunków gleby, pogody i potrzeb uprawy. Dzięki możliwościom regulacji można zredukować liczbę przejazdów po polu, co przynosi korzyści ekonomiczne. Do maszyny można dokupić dodatkowe elementy, takie jak włóka Crossboard z przodu i z tyłu, zgrzebło na sprężynach czy wał boczny. Ponadto pięć rzędów zębów na sprężynach można wyposażyć w dodatkowe elementy i specjalne gęsiostópki o szerokości 120 mm.
Modułowa konstrukcja mogąca łączyć wiele narzędzi uprawowych
Agregat przedsiewny będący kombinacją kilku narzędzi uprawowych w jednym urządzeniu ma na celu zoptymalizowanie procesu przygotowania gleby do siewu. Użycie agregatu uprawowego VibroSTAR znacząco redukuje liczbę potrzebnych przejazdów ograniczając do jednego, co przekłada się na oszczędność czasu i paliwa. Urządzenie wyposażone w dodatkowy zaczep pozwala na ciągnięcie za maszyną np. wału Cambridge dla jeszcze lepszej optymalizacji kosztów uprawy. Skuteczne połączenie różnych narzędzi w jednym agregacie prowadzi do bardziej jednolitej i dokładnej uprawy gleby, co z kolei może zredukować potrzebę dodatkowych przejazdów poprawiających. Dzięki połączeniu różnych narzędzi uprawowych w jednym agregacie przeprowadzamy kilka zabiegów uprawy w jednym przejeździe. Na przykład, agregat przedsiewny może łączyć działanie kultywatora, włóki, zgrzebła, wału kruszącego oraz wału odpowiednio zagęszczającego przed siew, co pozwala na rozdrobnienie, równanie, wymieszanie gleby z nawozem i zagęszczenie w jednym przejeździe. Zmniejszenie liczby przejazdów maszynami ciężkimi ma korzystny wpływ na strukturę ziemi, redukując ryzyko jej ugniatania. Ochrona przed nadmiernym zagęszczeniem jest kluczowa dla zachowania zdrowej struktury gleby i właściwego rozwoju roślin. Nowoczesne agregaty VibroSTAR są modułowe, co pozwala na dostosowywanie ich do konkretnych warunków glebowych, zdolności finansowych i potrzeb rolnika. Możliwość szybkiej zmiany konfiguracji po zakupie pozwala na rozbudowę agregatu o dodatkowe narzędzia po czasie jak zajdzie taka potrzeba. Właściwe zastosowanie agregatu przedsiewnego może przynieść wiele korzyści dla rolników, zarówno pod względem oszczędności kosztów, jak i jakości uprawy gleby.
Narzędzia uprawowe opcjonalne
Hydrauliczna belka Crossboard przednia składa się z mocnych zębów 10x80 mm i płozy równające 150 mm. Takie samo narzędzie może zostać zamontowane za zębami roboczymi, wówczas sterowanie dla wygody operatora jest synchroniczne, aczkolwiek istnieje możliwość odmiennego ustawienia kąta natarcia dla włóki tylnej. 2-rzędowe zgrzebło tylne umożliwia przepuszczenie większej ilości resztek roślinnych, a także poprawia efekt wyrównania i ogólne wykończenie gleby. Można je regulować bez użycia specjalnych narzędzi. Sprężynowy wał klatkowy zapewnia efektywne kruszenie. Wał strunowy ma małą średnicę i agresywną konstrukcję, aby zapewnić dobry efekt cięcia i kruszenia. Zastosowano stal o wysokiej wytrzymałości, a w połączeniu z wiodącymi w branży łożyskami zapewnia mu bezproblemową pracę. Wał wyposażono w amortyzatory przeciążeniowe.
Mechaniczne zwalczanie chwastów
Dzięki gęsiostopie VibroSTAR tworzy bardzo gładkie podłoże do siewu. Gęsiostopa jest również bardzo skutecznym narzędziem do zapobiegania chwastom. VibroSTAR z gęsiostopą jest doskonałym kultywatorem również w rolnictwie ekologicznym. Zwalczanie chwastów można przeprowadzić za pomocą zęba typu „gęsiostopa” o średnicy 120 mm, aby uzyskać płytkie i proste cięcie. Zęby typu „gęsiostopa” w połączeniu z unikalną dwurzędową broną tylną umożliwiają wycięcie chwastów, wyciągnięcie ich na powierzchnię i pozostawienie do wyschnięcia.
Korzyści uprawy przedsiewnej z VibroSTAR
Intensywna uprawa, która pozwala zmniejszyć liczbę koniecznych przejazdów jest bardzo korzystna z kilku powodów:
Oszczędność paliwa - mniejsza liczba przejazdów oznacza mniejsze zużycie paliwa, co przekłada się na niższe koszty.
Oszczędność czasu - mniej przejazdów oznacza więcej czasu na inne prace rolnicze.
Zachowanie wilgoci w glebie - ograniczenie przejazdów maszynami rolniczymi pomaga w zachowaniu wilgoci w glebie, co jest korzystne dla roślin, zwłaszcza w warunkach suszy.
Zmniejszenie zagęszczenia gleby - mniej przejazdów oznacza mniejsze ryzyko zbicia ziemi, co jest korzystne dla jej struktury i rozwoju korzeni roślin.
VibroSTAR ma modułową budowę, to przynosi dodatkowe korzyści:
Wszechstronność - możliwość dostosowywania maszyny do różnych zadań sprawia, że jest bardziej wszechstronna i może być używana w różnych warunkach uprawy.
Koszty - choć początkowa inwestycja w maszynę modułową może być wyższa, w dłuższej perspektywie może się okazać bardziej ekonomiczna jeśli pozwala ona zastąpić kilka narzędzi uprawowych.
Podsumowanie
Aktualnie pojawiają się innowacyjne metody w rolnictwie. Przykłady takich nowoczesnych podejść to rolnictwo ekologiczne oraz metoda bezorkowa. W odpowiedzi na nieustannie zmieniające się otoczenie rolnicy na przestrzeni lat wprowadzili różnorodne techniki uprawy. Ich głównym dążeniem jest poszukiwanie coraz bardziej efektywnych i jednocześnie przyjaznych dla środowiska sposobów produkcji żywności oraz innych produktów rolnych. Rolmako stawia sobie za cel zaspokojenie zapotrzebowania rolników poszukując wydajnych maszyn do realizacji codziennych zadań. Dobra uprawa przedsiewna jest kluczowym etapem w przygotowaniu gleby do wysiewu roślin. Jej głównym zadaniem jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju korzeni i wschodów oraz ograniczenie konkurencji ze strony chwastów. Agregaty przedsiewne VibroSTAR zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą możliwą podstawę udanych zbiorów. Maszynę można dostosować do różnych wymagań siewnych. Agregaty Rolmako VibroSTAR stanowią optymalne połączenie wydajności, trwałości oraz opłacalności i zostały zaprojektowane z myślą o potrzebach nowoczesnego gospodarstwa.