Eliminacja chwastów na poziomie, którego oczekujesz, ale nie tylko...

Dzięki nowym normom ochrony środowiska nasi Klienci potrzebują szerszej gamy narzędzi do mechanicznego zwalczania chwastów. Ponadto zmiana klimatu powoduje w niektórych regionach więcej zaskorupiałej gleby. Rozbicie tej skorupy powierzchniowej jest kluczową kwestią, aby uprawa główna mogła skorzystać z lepszego napowietrzenia i ułatwić infiltrację wody niezbędnej do jej wzrostu. Brona rotacyjna MATIRX została zaprojektowana z myślą o międzyrzędowej, pielęgnacyjnej uprawie gleby. Oprócz mechanicznej eliminacji chwastów może być stosowana także do innych prac polowych. Do innych zastosowań możemy zaliczyć kruszenie zaskorupiałej gleby, mieszanie nawozu z glebą, pielęgnacja użytków zielonych oraz ultra-płytka podorywka. Maszynę cechuje duża wydajność pracy na hektar przy jednocześnie niewielkim zużyciu paliwa oraz elementów roboczych. Przeprowadzanie zabiegu bronowania zaleca się w warunkach silnego nasłonecznienia, ponieważ wtedy chwasty pozbawione korzeni nie mają szans na dalszy wzrost. Ponadto równolegle w trakcie prac rozbijane i spulchniane są zaskorupiałe warstwy gleby. Dodatkowym efektem jest napowietrzenie ziemi tlenem i substancjami odżywczymi – w ten sposób uzyskuje się idealne podłoże do uprawy roślin już we wstępnej fazie rozwojowej. Brona gwiazdowa MATRIX świetnie nadaje się też do mieszania gnojowicy lub nawozów oraz nowoczesnej obróbki ścierniska.

Konstrukcja zapewniająca optymalny efekt pracy

Każda para gwiazd jest amortyzowana indywidualnie przy pomocy sprężyny. Dzięki temu maszyna może dopasować się do każdej nierówności pola na całej szerokości roboczej. Możliwość odchylania się gwiazd zapewnia bronie rotacyjnej MATRIX płynną pracę. Na każdym kutym ramieniu zawieszonym na ramie znajdują się dwie gwiazdy połączone zawieszeniem typu tandem. Ramię zostało zaprojektowane tak, by wyeliminować możliwość zakleszczenia kamienia pomiędzy nim i gwiazdami pielącymi. Każde ramie jest dociskane poprzez system sprężyn. Koła kopiujące są zamontowane blisko ramy, co pozwala na optymalne dostosowanie do ukształtowania terenu. W rzędowej uprawie roślin poprzez przekopywanie przestrzeni i wyrywanie korzeni chwastów z tego terenu uwalniamy powierzchnię gleby, ponieważ może uzyskać ona więcej wilgoci i wody z porannej rosy i deszczów. Brona rotacyjna to idealna maszyna do usuwania drobnych chwastów i spulchniania zaskorupiałej lub zbitej gleby, aby wspomóc wschody. Maszynę używa się na wszystkich uprawach: kukurydza, zboże, rzepak, soja oraz inne. Brony rotacyjne MATRIX oferują pielęgnację upraw oraz dużą wydajność na hektar przy jednocześnie niewielkim zużyciu narzędzi roboczych.

Także do ultra-płytkiej uprawy pożniwnej

Prosta budowa i rozwiązania techniczne zapewniają łatwą obsługę brony. Ustawienie maszyny jest szybkie i nieskomplikowane - nieliczne miejsca do regulacji redukują błędy obsługi. Samoostrzące się, wzmacniane czubki gwiazd zapewniają równomierny oraz estetyczny efekt pracy. Dzięki dopracowanemu kątowi pracy gwiazd rośliny uprawne są chronione, natomiast drobne chwasty są wyrywane. Kute ramiona gwiazd zapewniają stały rozstaw elementów roboczych. Po przejściu brony rotacyjnej MATRIX na powierzchni znajduje się warstwa luźnej gleby. Niszczone jest także podsiąkanie kapilarne, które odpowiada za parowanie wody. Poprawiają się także stosunki wodne i powietrzne w glebie. Bronę można także używać do odchwaszczania przedsiewnego oraz do ultra-płytkiej uprawy ścierniska. Dla efektywnej pracy potrzebna jest prędkość 10 km/h do 25 km/h. Przejazd maszyną pozwala na uzyskanie optymalnych warunków do wzrostu samosiewów roślin uprawnych oraz chwastów. MATRIX przeznaczony jest do pracy w uprawach konwencjonalnych i uproszczonych. Duża prędkość robocza przy małym zapotrzebowaniu na moc pozwala wykonać wszystkie zabiegi na czas, ponosząc niewielkie koszty.

Budowa maszyn1. Tylna belka z oświetleniem
LED

Do maszyny można opcjonalnie zainstalować oświetlenie LED, które mocowane jest na belce z regulacją wysuwu.

2. Trzypunktowy układ zawieszenia

Zaczep trzypunktowy zgodny z normą ISO. Łącznik górnego cięgła przygotowany został dla dwóch pozycji: płynnej roboczej oraz sztywnej transportowej.

3. Elementy robocze

Ramiona nośne wyposażone są w sprężyny spiralne, których rolą jest wytwarzanie stałej siły nacisku. Na dole każdego ramienia znajdują się dwie gwiazdy pielące zamocowane na swobodnie ułożyskowanym wahadle przed i za ramieniem. Takie rozwiązanie zapewnia optymalne dopasowanie do nierówności podłoża przy stałym docisku.

4. Koła podporowe

Brona gwiazdowa MATRIX utrzymuje ustalone położenie względem pola, a tarcze uprawiają glebę na zadanej głębokości roboczej. Dzieje się tak dzięki kołom podporowym z regulacją rozstawu do pracy w różnych typach międzyrzędzi. Boczne koła podporowe mają za zadanie stabilizować pracę maszyny na ramionach.

5. Stopy podporowe

Cztery stopy podporowe gwarantują stabilność i bezpieczeństwo. W pozycji parkingowej maszyna zajmuje niewielką przestrzeń.

6. Osłona przed kamieniami

Osłona chroniąca przed kamieniami zapobiega wyrzucaniu w górę ciał obcych jak np. kamienie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciągnika oraz zwiększa bezpieczeństwo operatora oraz innych osób przebywających w pobliżu.

7. Elementy robocze PREMIUM

W maszynie zastosowano znane na całym świecie systemy uprawy gleby składające się z ogólnie dostępnych podzespołów roboczych wyłącznie w najwyżej osiąganej aktualnie jakości od wysoko wyspecjalizowanych dostawców.

8. Solidna przewymiarowana rama maszyny

Solidna konstrukcja ramy to najważniejszy z elementów maszyny uprawowej. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

9. Belka bezpieczeństwa

Montowana na czas transportu belka bezpieczeństwa zabezpiecza ramiona maszyny.

10. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

11. Obróbka laserowa blach, rur i profili

Zastosowanie technik laserowych do produkcji maszyn rolniczych umożliwia wycinanie w gatunkowych, twardych blachach, gdzie otworowanie zwykłą metodą wiórową jest utrudnione i kosztowne.

12. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe

Odpowiednie przygotowanie detali maszyn w połączeniu z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymana powłoka jest trwała i wytrzymała. Nie trzeba się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją.

13. Zrobotyzowane spawanie

Precyzja i powtarzalność komponentów maszyny jest możliwa dzięki automatycznemu spawaniu. Wszystko po to, aby zapewnić Państwu możliwie najlepsze wykonanie podzespołów. W swoich zasobach posiadamy najnowocześniejsze zrobotyzowane urządzenia, dzięki którym wykonujemy najbardziej wymagające prace spawalnicze.
Wyposażenie
Standardowe
  • Gwiazdy obrotowe o średnicy 540 mm w odstępach 85 mm, rama o przekroju 180x180 mm, docisk sprężynowy elementów roboczych, osłony zabezpieczające przed kamieniami.
Wyposażenie
Opcjonalne
  • Koła podporowe
  • Belka z oświetleniem LED
Narzędzia uprawowe
Gwiazdy uprawowe

Tarcze gwiazdowe o średnicy 540 mm z 16 agresywnymi czubkami pracują w glebie chroniąc uprawiane rośliny. Indywidualne zawieszenie tarcz gwarantuje optymalne kopiowanie nierówności pola na całej szerokości roboczej. Brony gwiazdowe MATRIX doskonale dają sobie radę gdy na polu jest dużo masy organicznej. Podczas pracy dzięki specjalnie opracowanemu kształtowi gwiazdy, elementy robocze wyrywają kęs gleby wraz chwastami, które lądują na powierzchni ziemi i są niszczone przez słońce. Odporne na zużycie, samoostrzące się końcówki gwiazdy o szerokości 18 mm dzięki optymalnemu kątowi ustawienia chronią rośliny uprawne. Kształt końcówki gwiazdy zapewnia maksymalny efekty pracy. Brona wgryza się w glebę, spulchnia ją i likwiduje niechciane rośliny. Ziemia jest poruszona maksymalnie na głębokości 40 mm. Ruch wirujący chroni uprawiane rośliny i minimalizuje ich straty. Prędkość pracy ma wpływ na agresywność procesu - im szybciej, tym mniejsza jest głębokość pracy i tym proces pielenia bardziej chroni rośliny uprawne.
Pożądane efekty pracy gwiazd roboczych są widoczne nawet przy pracy z prędkością 25 km/h. Prędkość w połączeniu z dużymi szerokościami roboczymi pozwala uzyskać bardzo dużą dzienną wydajność z hektara upraw, a co za tym idzie – wysoką efektywność.

Najważniejsze właściwości


  • Koncepcja MATRIX
  • Cele mechanicznej walki z chwastami

  • Efekty mechanicznej walki z chwastami
  • Ultra-płytka uprawa
  • Wiele dostępnych konfiguracji
  • Przewymiarowane konstrukcje
  • Stal zapewniająca przewagę
Koncepcja MATRIX:

- rozbicie zaskorupiałej gleby, aby poprawić wschody
- mechaniczne wyrywanie chwastów
- napowietrzenie gleby wokół rosnących roślin
- maszyna uniwersalna do niszczenia chwastów i ultra-płytkiej uprawy gleby
- mieszanie nawozu i gnojowicy
- wysoka wydajność i jakość pracy
- wysoka przepustowość maszyny
- małe zapotrzebowanie na moc
- intensywność pracy oraz siła nacisku są regulowane przy pomocy cięgła górnego
- głębokość robocza jest regulowana przez ustawienia kół podporowych i pozycję cięgła górnego
- podczas pracy w uprawach rzędowych można dopasować szerokość śladu kół kopiujących do rozstawu rzędów
- prędkość jazdy ma znaczący wpływ na efekty pracy i jej intensywność
- minimum miejsc regulacji
- niskie koszty konserwacji oraz eksploatacji.

Cele mechanicznej walki z chwastami

Głównym celem mechanicznej pielęgnacji upraw jest wsparcie dla wzrostu uprawianych roślin. Konkurencja roślin z chwastami musi zostać ograniczona do minimum. Wysokie zachwaszczenie może mieć następujące skutki:
- spadek plonów
- zanieczyszczone zbiorów
- cięższe i bardziej kosztowne żniwa.

Dzięki bronie rotacyjnej MATRIX jest możliwe uniknięcie wyższych kosztów produkcji. Jej zastosowanie zapewnia mechaniczne zwalczanie chwastów, spulchnianie skorupy glebowej oraz wprowadzanie do gleby nawozów.

Efekty mechanicznej walki z chwastami

Pracując broną rotacyjną MATRIX można osiągnąć różne efekty pracy:
- skruszenie zaskorupionej gleby. Brona zagłębiając się miejscowo w ziemię zapewnia mechaniczne kruszenie jej wierzchniej warstwy. Dzięki temu gleba jest naprzewietrzona, może lepiej pobierać wodę i proces mineralizacji przebiega sprawniej. - wyrywanie niepożądanych roślin. Chwasty są wyrywane razem z korzeniami i odkładane na powierzchni pola – do wysuszenia. - rozrzucenie chwastów i całkowite przykrycie ich glebą. Ograniczenie dostępu do światła przyczynia się do gnicia chwastów.

Ultra-płytka uprawa

Wyzwania, jakie stawia przed rolnikami zmieniający się klimat do spółki z nowymi wytycznymi Wspólnej Polityki Rolnej UE sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce narzędzia do ultra-płytkiej uprawy. Rolmako dostosowuje się do nowych warunków prezentując całą gamę tego typu maszyn do uprawy gleby. Każda niepożądana w łanie roślina to utrata cennej wody, która w suchych sezonach jest na wagę złota. W czasach, gdy coraz częściej rośliny uprawne cierpią z powodu suszy nie możemy pozwolić sobie na zachwaszczenie plantacji. Chwasty i samosiewy stanowią poważną konkurencję nie tylko w walce o wodę, ale także światło, przestrzeń czy składniki pokarmowe. Ich ograniczenie powinno zatem być naszym celem już od momentu zbioru przedplonu. Jeżeli nie sprowokujemy chwastów do kiełkowania odpowiednio wcześnie, będą poważnym problemem w łanie rośliny następczej. Przy zastosowaniu brony rotacyjnej MATRIX nasiona rzepaku i chwastów kiełkują szybko, ponieważ są umieszczone w glebie płytko. Skiełkowanie nasiona samosiewów i chwastów można zniszczyć w kolejnym zabiegu mechanicznym. Takie postępowanie jest powrotem do metod znanych i sprawdzonych. Prowadzi do zmniejszenia zużycia środków chemicznej ochrony roślin oraz do zastosowania na szeroką skalę metod integrowanej ochrony. Maszyny do ultra-płytkiej uprawy stają się bardzo popularne wśród rolników i to nie tylko tych, którzy pracują na swoich polach w technologii bezorkowej.

Wiele dostępnych konfiguracji

Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.

Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją

Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.

Przewymiarowane konstrukcje

Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

Wózek LongSmart

Wymagania nowoczesnego rolnictwa, ciągniki rolnicze o dużej mocy, coraz krótsze
terminy agrotechniczne zmuszają producentów maszyn uprawowych do projektowania
urządzeń, których potencjał będzie mógł być wykorzystany w 100 %.System transportowy Long Smart jest kompatybilny ze wszystkimi wałami uprawowymi dostępnymi na liście wyposażenia dodatkowego dla brony talerzowej U 693. Składanie i rozkładanie wózka odbywa się za pośrednictwem dwóch cylindrów hydraulicznych.Pozycja transportowa niewiele różni się od pozostałych wózków dostępnych w ofercie. Różnice pojawiają się w pozycji roboczej, w której koła składają się w kierunku ciągnika, a cała masa wózka znajduje się nad elementami roboczymi kompaktowej brony talerzowej U 693. Korzyści płynące z tego rozwiązania to większy docisk do gleby każdego talerza, płynniejsza i bardziej stabilna praca oraz możliwość pracy z większymi prędkościami roboczymi.