Głębosz i kultywator w jednej maszynie uprawowej

Zagęszczenie gleby poniżej głębokości pracy pługa to problem, którego nie można lekceważyć. Zjawisko to narasta, co związane jest z coraz cięższymi ciągnikami oraz maszynami rolniczymi, które powodują ogromne zbicie ziemi. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy U 638, propozycja Rolmako uniwersalnej maszyny uprawowej, którą stosuje się od obróbki gleby wczesną jesienią i na wiosnę po podorywkę pożniwną, nie zapominając o możliwości napowietrzenia i regeneracji ziemi. Zastosowanie w głęboszu podcinacza ścierniskowego o szerokości 400 mm czyni z tej maszyny wysoce wydajne narzędzie pożniwne. Maszynę w łatwy i szybki sposób można przezbroić z kultywatora do uprawy ścierniskowej na system głębokiego spulchniania właściwy dla głębosza. U 638 to maszyna, przy projekcie której nie pozwolono sobie na najmniejszy kompromis jakościowy. Wszystkie zamontowane elementy to najwyższej klasy podzespoły spotykane tylko w najdroższych maszynach na rynku. Odmiana głębosza w wersji ze sprzęgiem do innej maszyny uprawowej oznaczona jest symbolem U 632.Wszechstronność nieosiągalna dla innych maszyn uprawowych

Struktura gleby jest mocno ograniczona, w ziemi jest zbyt mało tlenu, a dochód z uprawy się zmniejsza. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy Rolmako, który poprzez głębokie rozluźnienie umożliwia przeniknięcie tlenu do środka ziemi. Chwasty są znacznie ograniczone, a wzrost plonu zostaje osiągnięty. Rolmako U 638 i U 632 to głębosz zorientowany na potrzeby nowoczesnego rolnictwa, które towarzyszą rolnikowi we wszystkich pracach związanych z przygotowaniem gleby. Maszyna standardowo wyposażona jest w podwójne zabezpieczenie sprężynowe oraz elementy robocze z węglikiem spiekanym. Oba warianty wyposażono w te same elementy oraz zabezpieczenie przeciążeniowe, U 638 to dwubelkowy głębosz/kultywator z wałem doprawiający oraz opcjonalnym dodatkowym wałem mulczującym, natomiast głębosz U 632 to jednobelkowe urządzenie wyposażone w sprzęg do maszyny uprawowej. Konstrukcja ramy jest otwarta, co pozwala podłączyć maszyny aktywne np. bronę wirnikową lub inne urządzenie towarzyszące.


Głębosz wielozadaniowy do spulchniania ziemi i prac pożniwnych

Kompaktowa brona talerzowa Rolmako U 693 to specjalista w intensywnej, powierzchniowej uprawie gleby. Ułożyskowanie poszczególnych talerzy na elastycznych gumowych elementach sprężynujących umożliwia optymalne dopasowanie do gleby. Praca agregatem talerzowym Rolmako z dużą prędkością pozostawia równą powierzchnię pola z bardzo dobrym wymieszaniem resztek pożniwnych na całej szerokości maszyny. Gleba jest idealnie przygotowana do technologii siewu uproszczonego - brak śladu nierówności na powierzchni pola po kolejnych przejazdach.Budowa maszyn1. Trzypunktowy układ zawieszenia

Masywny układ zawieszenia służy jako element nośny głębosza. Solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia.

2. Konstrukcja dwubelkowa

Zęby zamontowane na dwóch belkach czynią głębosz maszyną bardziej uniwersalną, również do zastosowania jako pełnowartościowy kultywator podorywkowy.

3. Ząb ATLAS

W skład wyposażenia standardowego zęba Atlas wchodzi dłuto, płoza oraz osłona grządzieli. Całość napawana plus węglik spiekany to podzespoły najlepszej jakości.

4. Podcinacz 400 mm

Wyposażone w lemiesze ze skrzydełkami podcinającymi urządzenie doskonale spełnia swoją rolę podczas uprawy ścierniska. Optymalizuje to wykorzystanie jednej maszyny do wielu prac uprawowych pozwalając zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne inwestycje.

5. Elementy robocze PREMIUM

W maszynie zastosowano znane na całym świecie systemy uprawy gleby składające się z ogólnie dostępnych podzespołów roboczych wyłącznie w najwyżej osiąganej aktualnie jakości od wysoko wyspecjalizowanych dostawców.

6. Węglik spiekany w standardzie

Elementy robocze uzbrojone w węglik spiekany zalecane są przy największych obciążeniach w gospodarstwach wielkoobszarowych lub w usługach uprawiających ziemie niezakamienione. Płytki z węglikiem spiekanym pozwalają na zwiększenie nawet 7-krotnie czasu eksploatacji elementów roboczych głębosza.

7. Zabezpieczenie sprężynowe

Mechaniczne zabezpieczenie Non-Stop zapewnia komfortową pracę, ponieważ nie wymaga wymiany żadnych części. Szybkie wychylenie zęba do góry i powrót w przypadku kolizji z przeszkodą pozwala utrzymać zadaną głębokość pracy.

8. Ustawienie głębokości pracy

Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach.

9. Dodatkowy wał mulczujący

Wał ten bardzo agresywnie miesza glebę za słomą w głębszych warstwach ziemi. Rozdrabnia grudy zachowując ją w takiej jakości, jak po przygotowaniu przed siewem. Regulacja głębokości pracy zębów odbywa się niezależnie od wału doprawiającego znajdującego się za nim.

10. Wał doprawiający

Aby dobrze uprawić glebę niezbędny jest dobór właściwego wału doprawiającego. Wybór zależy od tego, jaką mamy ziemię i jaki efekt chcemy uzyskać. Każdy wariant wału jest skierowany do specyficznych warunków roboczych.

11. Zgrzebło sprężynowe

Producent opcjonalnie montuje za sekcją talerzową belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże jej nagromadzenie uniemożliwia prawidłową uprawę.

12. Automatyczna blokada ramion

Blokada na czas transportu odbywa się automatycznie przez zatrzask dociągany sprężyną, który jest zwalniany cylindrem hydraulicznym jednostronnego działania.

13. Solidna przewymiarowana rama maszyny

Solidna konstrukcja ramy to najważniejszy z elementów maszyny uprawowej. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

14. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

Wyposażenie
Standardowe
 • Rama zbudowana z kwadratowego kształtownika 100 x 100 x 8 mm, ząb Atlas (grządziel 35 x 70 mm zakończona dłutem z wbudowanym węglikiem spiekanym). Ząb chroniony jest przed nadmiernym przeciążeniem zabezpieczeniem wyposażonym w dwie sprężyny. Podstawowa maszyna posiada wał rurowy Ø 500 mm. Maszyna składana hydraulicznie w wersji półzawieszanej wyposażona jest w koła 520/50-17 oraz hamulec pneumatyczny (wózek transportowy znajduje się przed wałem doprawiającym).
Wyposażenie
Opcjonalne
 • Hamulec hydrauliczny
 • Podcinacz ścierniskowy - węglik spiekany
 • Koła podporowe do wersji półzawieszanej
 • Siewnik poplonu Delimbe
 • Siewnik poplonu APV
 • Przednie tablice odblaskowe (maszyny zawieszane)
 • Przednia belka z oświetleniem LED (maszyny półzawieszane)
 • Tylna belka z oświetleniem LED
 • Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
 • Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
 • Belka ze zgrzebłem sprężynowym
 • Dodatkowy wał mulczujący
Wały tylne
Opcjonalne
 • Wał strunowy z listwami prostymi
  ø460 mm
 • Wał strunowy z listwami uzębionymi ø460 mm
 • Wał zębaty Packer ø460/550 mm
 • Wał rurowo-pierścieniowy ø450 mm
 • Wał Crosskill ø400/500 mm
 • Wał pierścieniowy ø500/600 mm
 • Wał sprężynowy ø470/550 mm
 • Wał gumowy ø500 mm
 • Wał oponowy ø600 mm
 • Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC ø600 mm
 • Wał T-ring ø500/600 mm
 • Wał U-ring ø540 mm
 • Tandem wał rurowy ø400 mm plus strunowy ø400 mm
 • Tandem U-ring ø540 mm
 • Wał pryzmatyczny ORION ø500 mm