Głębosz i kultywator w jednej maszynie uprawowej

Zagęszczenie gleby poniżej głębokości pracy pługa to problem, którego nie można lekceważyć. Zjawisko to narasta, co związane jest z coraz cięższymi ciągnikami oraz maszynami rolniczymi, które powodują ogromne zbicie ziemi. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy U 638, propozycja Rolmako uniwersalnej maszyny uprawowej, którą stosuje się od obróbki gleby wczesną jesienią i na wiosnę po podorywkę pożniwną, nie zapominając o możliwości napowietrzenia i regeneracji ziemi. Zastosowanie w głęboszu podcinacza ścierniskowego o szerokości 400 mm czyni z tej maszyny wysoce wydajne narzędzie pożniwne. Maszynę w łatwy i szybki sposób można przezbroić z kultywatora do uprawy ścierniskowej na system głębokiego spulchniania właściwy dla głębosza. U 638 to maszyna, przy projekcie której nie pozwolono sobie na najmniejszy kompromis jakościowy. Wszystkie zamontowane elementy to najwyższej klasy podzespoły spotykane tylko w najdroższych maszynach na rynku. Odmiana głębosza w wersji ze sprzęgiem do innej maszyny uprawowej oznaczona jest symbolem U 632.Wszechstronność nieosiągalna dla innych maszyn uprawowych

Struktura gleby jest mocno ograniczona, w ziemi jest zbyt mało tlenu, a dochód z uprawy się zmniejsza. Z pomocą przychodzi głębosz wielozadaniowy Rolmako, który poprzez głębokie rozluźnienie umożliwia przeniknięcie tlenu do środka ziemi. Chwasty są znacznie ograniczone, a wzrost plonu zostaje osiągnięty. Rolmako U 638 i U 632 to głębosz zorientowany na potrzeby nowoczesnego rolnictwa, które towarzyszą rolnikowi we wszystkich pracach związanych z przygotowaniem gleby. Maszyna standardowo wyposażona jest w podwójne zabezpieczenie sprężynowe oraz elementy robocze z węglikiem spiekanym. Oba warianty wyposażono w te same elementy oraz zabezpieczenie przeciążeniowe, U 638 to dwubelkowy głębosz/kultywator z wałem doprawiający oraz opcjonalnym dodatkowym wałem mulczującym, natomiast głębosz U 632 to jednobelkowe urządzenie wyposażone w sprzęg do maszyny uprawowej. Konstrukcja ramy jest otwarta, co pozwala podłączyć maszyny aktywne np. bronę wirnikową lub inne urządzenie towarzyszące.


Głębosz wielozadaniowy do spulchniania ziemi i prac pożniwnych

Głębosz wielozadaniowy charakteryzuje się najmniejszym zapotrzebowaniem na moc w przeliczeniu na jeden element roboczy. Najmocniejsze z dostępnych zabezpieczeń sprężynowych w ofercie Rolmako sprawdza się w najtrudniejszych momentach uprawy. Głębosze U 638 i U 632 to więcej niż zwykłe głębosze. Ząb Atlas wyposażony jest w system przeciążeniowy z dwoma mocnymi sprężynami. Efektywny wał mulczujący w połączeniu z innym wałem doprawiającym to odpowiednio przygotowana maszyna do głębokiego spulchniania i upraw pożniwnych. W zależności od zamontowanych elementów roboczych głębosz wielozadaniowy może wykonywać różne prace uprawowe. W zależności od poprzednich upraw oraz rodzaju gruntu glebę spulchnia się na głębokości w zakresie od 15 cm do 35 cm. Dla tej operacji wykorzystuje się płozy nacinające z węglikiem spiekanym. Zastosowanie podcinacza 400 mm przekwalifikuje głębosz w kultywator ścierniskowy do obróbki ścierniska na głębokości do 15 cm. Części płużne najwyższej jakości pozwalają na obniżenie kosztów uprawy gleby. Ząb Atlas pozwala na szybszą i efektywniejszą pracę oraz minimalizację kosztów obsługi maszyn. Wymiana elementów roboczych jeszcze nigdy nie była tak prosta.

Budowa maszyn1. Trzypunktowy układ zawieszenia

Masywny układ zawieszenia służy jako element nośny głębosza. Solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia.

2. Konstrukcja dwubelkowa

Zęby zamontowane na dwóch belkach czynią głębosz maszyną bardziej uniwersalną, również do zastosowania jako pełnowartościowy kultywator podorywkowy.

3. Ząb ATLAS

W skład wyposażenia standardowego zęba Atlas wchodzi dłuto, płoza oraz osłona grządzieli. Całość napawana plus węglik spiekany to podzespoły najlepszej jakości.

4. Podcinacz 400 mm

Wyposażone w lemiesze ze skrzydełkami podcinającymi urządzenie doskonale spełnia swoją rolę podczas uprawy ścierniska. Optymalizuje to wykorzystanie jednej maszyny do wielu prac uprawowych pozwalając zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na inne inwestycje.

5. Elementy robocze PREMIUM

W maszynie zastosowano znane na całym świecie systemy uprawy gleby składające się z ogólnie dostępnych podzespołów roboczych wyłącznie w najwyżej osiąganej aktualnie jakości od wysoko wyspecjalizowanych dostawców.

6. Węglik spiekany w standardzie

Elementy robocze uzbrojone w węglik spiekany zalecane są przy największych obciążeniach w gospodarstwach wielkoobszarowych lub w usługach uprawiających ziemie niezakamienione. Płytki z węglikiem spiekanym pozwalają na zwiększenie nawet 7-krotnie czasu eksploatacji elementów roboczych głębosza.

7. Zabezpieczenie sprężynowe

Mechaniczne zabezpieczenie Non-Stop zapewnia komfortową pracę, ponieważ nie wymaga wymiany żadnych części. Szybkie wychylenie zęba do góry i powrót w przypadku kolizji z przeszkodą pozwala utrzymać zadaną głębokość pracy.

8. Ustawienie głębokości pracy

Łatwa i przyjazna dla operatora hydrauliczna regulacja głębokości pracy jest przeprowadzana za pomocą dystansowych klipsów na siłownikach.

9. Dodatkowy wał mulczujący

Wał ten bardzo agresywnie miesza glebę za słomą w głębszych warstwach ziemi. Rozdrabnia grudy zachowując ją w takiej jakości, jak po przygotowaniu przed siewem. Regulacja głębokości pracy zębów odbywa się niezależnie od wału doprawiającego znajdującego się za nim.

10. Wał doprawiający

Aby dobrze uprawić glebę niezbędny jest dobór właściwego wału doprawiającego. Wybór zależy od tego, jaką mamy ziemię i jaki efekt chcemy uzyskać. Każdy wariant wału jest skierowany do specyficznych warunków roboczych.

11. Zgrzebło sprężynowe

Producent opcjonalnie montuje za sekcją talerzową belkę ze zgrzebłem sprężynowym, które rozciąga słomę po powierzchni pola nie pozostawiając miejsc, gdzie duże jej nagromadzenie uniemożliwia prawidłową uprawę.

12. Automatyczna blokada ramion

Blokada na czas transportu odbywa się automatycznie przez zatrzask dociągany sprężyną, który jest zwalniany cylindrem hydraulicznym jednostronnego działania.

13. Solidna przewymiarowana rama maszyny

Solidna konstrukcja ramy to najważniejszy z elementów maszyny uprawowej. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.

14. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.
Wyposażenie
Standardowe
 • Rama zbudowana z kwadratowego kształtownika 100 x 100 x 8 mm, ząb Atlas (grządziel 35 x 70 mm zakończona dłutem z wbudowanym węglikiem spiekanym). Ząb chroniony jest przed nadmiernym przeciążeniem zabezpieczeniem wyposażonym w dwie sprężyny. Podstawowa maszyna posiada wał rurowy Ø 500 mm. Maszyna składana hydraulicznie w wersji półzawieszanej wyposażona jest w koła 520/50-17 oraz hamulec pneumatyczny (wózek transportowy znajduje się przed wałem doprawiającym).
Wyposażenie
Opcjonalne
 • Hamulec hydrauliczny
 • Podcinacz ścierniskowy - węglik spiekany
 • Koła podporowe do wersji półzawieszanej
 • Siewnik poplonu Delimbe
 • Siewnik poplonu APV
 • Przednie tablice odblaskowe (maszyny zawieszane)
 • Przednia belka z oświetleniem LED (maszyny półzawieszane)
 • Tylna belka z oświetleniem LED
 • Ramka tablicy rejestracyjnej z podświetleniem
 • Bezobsługowe zespoły łożyskowe wału
 • Belka ze zgrzebłem sprężynowym
 • Dodatkowy wał mulczujący
Wały tylne
Opcjonalne
 • Wał strunowy z listwami prostymi
  ø460 mm
 • Wał strunowy z listwami uzębionymi ø460 mm
 • Wał zębaty Packer ø460/550 mm
 • Wał rurowo-pierścieniowy ø450 mm
 • Wał Crosskill ø400/500 mm
 • Wał pierścieniowy ø500/600 mm
 • Wał sprężynowy ø470/550 mm
 • Wał gumowy ø500 mm
 • Wał oponowy ø600 mm
 • Wał z pierścieni stalowych 48-52 HRC ø600 mm
 • Wał T-ring ø500/600 mm
 • Wał U-ring ø540 mm
 • Tandem wał rurowy ø400 mm plus strunowy ø400 mm
 • Tandem U-ring ø540 mm
 • Wał pryzmatyczny ORION ø500 mm


Narzędzia uprawowe


 • Ząb ATLAS
 • Zabezpieczenie sprężynowe
 • Wał mulczujący
Ząb ATLAS

Zęby głębosza U 638 i U 632 charakteryzuje największa wytrzymałość na zużycie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu najlepszych materiałów. W skład wyposażenia standardowego zęba Atlas wchodzi dłuto, płoza oraz osłona grządzieli. Podcinacz skrzydełkowy to wyposażenie opcjonalne. Wszystkie podzespoły zęba Atlas, które narażone są na zużycie wykończone są elementami z węglika spiekanego. Dodatkowo części eksploatacyjne są napawane. Wszystko by wydłużyć żywotność i zminimalizować czas potrzebny do serwisowania maszyny. Elementy robocze Atlas z węglikiem spiekanym w standardowym wyposażeniu:
- wyższa kultura pracy
- minimalna strata czasu związana z wymianą części
- mniejsze zapotrzebowanie na śruby mocujące
- minimalizacja dodatkowych przejazdów maszynami
- od 5 do 10 dłuższy czas użytkowania

Zabezpieczenie sprężynowe

Głębosz U 638 jest wyposażony w mechaniczne zabezpieczenie chroniące maszynę za pomocą podwójnej sprężyny. W przypadku natrafienia zęba na kamień uchyla się on razem ze słupicą, ściskając sprężynę. Po pokonaniu przeszkody elementy płużne automatycznie powracają do pozycji roboczej. Każdy ząb niezależnie reaguje na przeszkody, a sprężyna pozwala na zminimalizowanie sił powstających podczas kolizji i na błyskawiczny powrót podzespołu do zadanego precyzyjnie położenia roboczego. Zabezpieczenie sprężynowe zębów w agregacie podorywkowym znajduje się na liście wyposażenia standardowego.

Wał mulczujący

Wał mulczujący montowany jest jako opcja. Głębokość pracy wału ustawia się niezależnie w stosunku do wału znajdującego się za nim. Nastawy odbywają się szybko, dokładnie i bezstopniowo za pomocą korby. Wał ten bardzo agresywnie miesza glebę za słomą w głębszych warstwach ziemi. Rozdrabnia grudy zachowując glebę w takiej jakości jak po przygotowaniu przed siewem. Wał mulczujący dzięki dużej ilości zębów oraz ich spiralnemu ułożeniu swoją wydajnością i jakością pracy nie odbiega od wałów pracujących w tandemie. Wał mulczujący w połączeniu z innymi wałami tylnymi pozwala na osiągnięcie świetnych wyników uprawowych.