Optymalny efekt rozdrobnienia dzięki przemyślanej konstrukcji

Coraz więcej rolników i firm usługowych wprowadza do pracy wały nożowe na przedni TUZ ciągnika. Są to przemyślane i stale usprawniane konstrukcje udoskonalające uprawę ziemi bez dodatkowych nakładów. W celu stworzenia optymalnej obróbki ścierniskowej i ograniczenia liczby przejazdów po polu przed tym zabiegiem ekonomicznie uzasadnione jest wspomaganie działania sekcji roboczych agregatów podorywkowych i bron talerzowych montując na przedni TUZ ciągnika tnący wał nożowy. Wał nożowy doskonale wpisuje się realizację ultra-płytkiej koncepcji uprawy gleby. TurboCut to maszyna występująca w dwóch wariantach. Pierwszy to dwa wały tnące z nożami prostymi zamocowanymi pod skosem, które mogą zostać zastąpione spiralnymi nożami tnącymi. Drugi wariant TurboCut Plus to solidna maszyna mogąca łączyć wał nożowy i faliste talerze tnące. Wał nożowy TurboCut przeznaczony jest do intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych po kukurydzy i rzepaku oraz masy zielonej roślin poplonowych. Jest to również bardzo dobre narzędzie do zwalczania larw omacnicy prosowianki żerujących w łodygach kukurydzy. Wał TurboCut może pracować z prędkością 5-20 km/h, a zalecana prędkość robocza to powyżej 12 km/h. TurboCut można agregować z innymi maszynami, które pracując samodzielnie nie mogłyby poradzić sobie z pracą na niezmulczowanym ściernisku samodzielnie.

Kombinacja narzędzi uprawowych dla perfekcyjnej uprawy

Standardowe proste noże zamocowane pod skosem mogą zostać zastąpione opcjonalnymi spiralnymi podzespołami tnącymi. Ich skośne ułożenie zapewnia idealne rozłożenie siły cięcia, a w konsekwencji równomierny efekt pracy. Noże wałów ułożone są pod przeciwnym kątem, co pozwala na uzyskanie efektu cięcia krzyżowego. Geometria wału tworzy elementy robocze rozmieszczone wzdłuż sześciu linii spiralnych. Taki układ pozwala na wykonywanie prac polowych z dużymi prędkościami roboczymi. Średnica zewnętrzna wału spiralnego 320 mm pozwala zwiększyć prędkość obrotową wału w stosunku do wcześniejszych rozwiązań. Ma to pozytywny wpływ na poziom rozdrobnienia resztek roślin po przejeździe roboczym. Wpływa na dokładne pocięcie resztek pożniwnych i zwalczenie omacnicy prosowianki. W wersji TurboCut Plus zamiast jednego rzędu wału tnącego stosowany jest rząd talerzy o średnicy 410 mm tnących pionowo i posiadających dodatkowo hydrauliczną regulację belki roboczej. Podłączenie maszyny z przodu ciągnika pozytywnie wpływa na trakcję oraz pozwala na jego dodatkowe wykorzystanie. Dzięki dwustronnemu trzypunktowemu układowi zaczepienia wał nożowy TurboCut bardzo dobrze sprawdzi się w polu jako urządzenie pracujące solo, jak i w połączeniu z innymi maszynami doprawiającymi zamocowanymi na tylnym podnośniku ciągnika. Wał nożowy TurboCut z przodu oraz brona talerzowa lub kultywator podorywkowy pracująca z tyłu ciągnika stanowią idealne połączenie i są rekomendowanym zestawem agregatów uprawowych dla stanowisk po kukurydzy, słoneczniku czy rzepaku.

Wysokie poplony, samosiewy
i ściernisko zniszczone przy niskich kosztach

Bierne narzędzia pozwalają na skuteczne poprawienie efektów przejazdów roboczych na polu. Zastosowanie maszyny z przodu ciągnika zamiast obciążników przedniej osi skutkuje uzyskaniem lepszych plonów z upraw. Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego każdy nóż mocowany jest na 4 śruby. Elementem standardowego wyposażenia jest osłona wału wykonana z blachy. Solidne mocowania noży przyspawane są do grubościennej rury 178 mm x 10 mm. Wymienne noże wykonane są z hartowanej stali borowej o grubości 8 mm cechującej się dużą wytrzymałością. Elementy robocze znajdujące się w maszynie zostały zamontowane na zamkniętej rurze wału dzięki czemu mokra i wilgotna gleba nie może zbijać się w jego środku. Specjalny mechanizm skrętny wbudowany w górny układ zawieszenia chroni ciągnik oraz maszynę przed nadmiernym obciążeniem. Maszyny na przedni TUZ ciągnika stanowią doskonałe rozwiązanie dla wysokich kosztów prac uprawowych poprzez wykonanie dodatkowej pracy w ramach jednego przejazdu ciągnika. Wał nożowy osiąga zamierzone efekty już przy głębokości nieprzekraczającej 3 cm dzięki czemu jest to urządzenie bardzo ekonomiczne.

Budowa maszyn1. Belka z oświetleniem LED

Wybór tego akcesoria jest niezbędny dla maszyn, które będą poruszać się po drogach publicznych.

2. Podwójna wieża trzypunktowego układu zawieszenia

Masywny układ zawieszenia służy jako element nośny wału nożowego TurboCut. Solidna wieża trzypunktowego układu zawieszenia czyni maszynę wytrzymałą i odporną na obciążenia. Podwójna wieża pozwala na pracę z przodu ciągnika lub z tyłu jak klasyczne narzędzia uprawowe.

3. Mechanizm skrętny

Specjalny mechanizm skrętny wbudowany w górny układ zawieszenia, który chroni ciągnik oraz maszynę przed nadmiernym obciążeniem.

4. Wał nożowy

Przeznaczony jest do intensywnego rozdrabniania resztek pożniwnych po kukurydzy i rzepaku oraz masy zielonej roślin poplonowych. Wymienne noże wykonane z hartowanej stali borowej o grubości 8 mm cechują się dużą wytrzymałością.

5. Konstrukcja wału

Zamknięta konstrukcja uniemożliwia zapychanie się resztek roślin i kamieni w konstrukcji wału.

6. Ułożyskowanie wału

Masywne zespoły łożyskowe Premium w dwóch odmianach: wymagające konserwacji oraz bezobsługowe, w których ilość smaru wystarczy na cały okres użytkowania.

7. Talerze tnące

W wersji TurboCut Plus zamiast jednego rzędu wału tnącego stosowany jest rząd talerzy o średnicy 410 mm tnących pionowo i posiadających dodatkowo hydrauliczną regulację belki roboczej.

8. Amortyzatory wału

Gumowe elementy sprężynujące umożliwiają optymalne dopasowanie noży wału do konturów uprawianej gleby. Zapewnia się w ten sposób bezpieczeństwo ramie oraz absolutną bezobsługowość zabezpieczenia przeciążeniowego z zachowaniem zadanej głębokości roboczej.

9. Osłony przeciw kamieniom

Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego elementem standardowego wyposażenia jest osłona wału wykonana z blachy. Chroni ciągnik przed kontaktem z kamieniami na polu.

10. Obciążniki

W wale nożowym TurboCut na przedni TUZ ciągnika można zwiększyć docisk elementów roboczych do obrabianego podłoża poprzez zastosowanie dodatkowych kilogramów w postaci obciążników.

11. Jakościowa stal

Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji jakościowych wyrobów hutniczych, dlatego przy wytwarzaniu ramy maszyny uprawowej używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC.

12. Obróbka laserowa blach, rur i profili

Zastosowanie technik laserowych do produkcji maszyn rolniczych umożliwia wycinanie w gatunkowych, twardych blachach, gdzie otworowanie zwykłą metodą wiórową jest utrudnione i kosztowne.

13. Śrutowanie stali i malowanie proszkowe

Odpowiednie przygotowanie detali maszyn w połączeniu z malowaniem proszkowym sprawia, że otrzymana powłoka jest trwała i wytrzymała. Nie trzeba się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją.

14. Zrobotyzowane spawanie

Precyzja i powtarzalność komponentów maszyny jest możliwa dzięki automatycznemu spawaniu. Wszystko po to, aby zapewnić Państwu możliwie najlepsze wykonanie podzespołów. W swoich zasobach posiadamy najnowocześniejsze zrobotyzowane urządzenia, dzięki którym wykonujemy najbardziej wymagające prace spawalnicze.
Narzędzia uprawowe
Spiralny wał tnący

Rozwiązania zastosowane w spiralnym wale tnącym będące efektem przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych zostały objęte ochroną własności intelektualnej w formie zgłoszenia patentowego. Otrzymane dla tego przedsięwzięcia sprawozdanie o stanie techniki potwierdza przydatność do przemysłowego stosowania, nowość oraz poziom wynalazczy rozwiązania sinusoid. Unikalna geometria wału o zarysie spiralnym umożliwia płynne jego zagłębianie podczas cięcia roślin, co niweluje nadmierne drgania wału poprawiając jakość i komfort pracy. Narzędzia robocze pracujące w układzie tandem o przeciwległych kierunkach spirali pozwalają na uzyskanie jeszcze dokładniejszego wzoru płynnego cięcia krzyżowego poprzez skrzyżowanie się dwóch przeciwnych do siebie sinusoid. Przy użyciu wału polepsza się efekt uprawowy, zwiększa wydajność, często pozwalając na pracę w warunkach, w których wcześniej przy użyciu innych maszyn nie była możliwa. Konstrukcja spiralnego wału nożowego daje wysoką skuteczność zabiegów agrotechnicznych wykonywanych na ścierniskach jak rozdrabnianie resztek pożniwnych oraz niszczenie poplonów poprzez układ krzyżowego cięcia.

Najważniejsze właściwości


  • TurboCut Plus
  • Wydajność pracy
  • Koncepcja TurboCut
  • Ultra-płytka uprawa
  • Wiele dostępnych konfiguracji
  • Przewymiarowane konstrukcje
  • Stal zapewniająca przewagę


TurboCut Plus

Drugi wał nożowy może zostać zastąpiony rzędem amortyzowanych talerzy tnących obracających się na bezobsługowych piastach. Maszyna jest oznaczona wówczas symbolem TurboCut Plus. Połączenie poziomego cięcia za pomocą wału nożowego i pionowego cięcia za pomocą falistych talerzy tnących rozbija resztki pożniwne i poplony w jednej operacji, co umożliwia ekonomiczną uprawę. Głębokość pracy regulowana jest hydraulicznie, co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na właściwe ustawienie maszyny. Skręcanie ramy umożliwia przedni przegub rolki w prowadnicach oraz ślizgi wykonane z poliamidu. Maszyna TurboCut Plus została specjalnie opracowana z myślą o ścierniskach po zbiorach rzepaku, soi, słonecznika, kukurydzy i kiszonki z kukurydzy oraz do rozdrabniania upraw okrywowych oraz poplonowych.Wydajność pracy

Każde gospodarstwo rolne dba o minimalizację zużycia zasobów paliwa i siły roboczej oraz unikanie marnowania cennego czasu na codzienną pracę. Cele te pozwala realizować urządzenie TurboCut. Siew przy wsparciu broną talerzową można przeprowadzić natychmiast po uprawie ścierniska, co umożliwia ograniczenie liczby zabiegów roboczych na polu. Urządzenie również sprzyja większej prędkości roboczej i mniejszemu zapotrzebowaniu na moc. TurboCut cechuje znacznie mniejsze zużycie energii niż mulczer, brak konieczności napędu z wałka WOM, dłuższe interwały eksploatacji dzięki bezobsługowym łożyskom i niezależnemu mocowaniu elementów roboczych. Zapewnia to idealną ochronę przed erozją i szybką degradacją resztek pożniwnych.Koncepcja TurboCut

- ultra-płytka uprawa gleby
- maszyny składane hydraulicznie na czas transportu
- duża przepustowość maszyny
- poprawienie wyników uprawowych
- ograniczenie liczby przejazdów polowych
- wysoka wydajność i jakość pracy
- stabilna, wydajna praca bez wibracji
- cięcie krzyżowe wałów pracujących w tandemie
- wysoka przepustowość maszyny
- dwustronny układ zawieszenia
- przerwanie parowania
- zwalczenie omacnicy prosowianki
- noże z hartowanej stali
- dociążenie przedniej osi ciągnika i poprawienie sterowności ciągnika
- ograniczenie kosztów obróbki gleby.Ultra-płytka uprawa

Wyzwania, jakie stawia przed rolnikami zmieniający się klimat do spółki z nowymi wytycznymi Wspólnej Polityki Rolnej UE sprawiają, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się w Polsce narzędzia do ultra-płytkiej uprawy. Rolmako dostosowuje się do nowych warunków prezentując całą gamę tego typu maszyn do uprawy gleby. Każda niepożądana w łanie roślina to utrata cennej wody, która w suchych sezonach jest na wagę złota. W czasach, gdy coraz częściej rośliny uprawne cierpią z powodu suszy nie możemy pozwolić sobie na zachwaszczenie plantacji. Chwasty i samosiewy stanowią poważną konkurencję nie tylko w walce o wodę, ale także światło, przestrzeń czy składniki pokarmowe. Ich ograniczenie powinno zatem być naszym celem już od momentu zbioru przedplonu. Jeżeli nie sprowokujemy chwastów do kiełkowania odpowiednio wcześnie, będą poważnym problemem w łanie rośliny następczej. Przy zastosowaniu wału TurboCut nasiona rzepaku i chwastów kiełkują szybko, ponieważ są umieszczone w glebie płytko. Skiełkowanie nasiona samosiewów i chwastów można zniszczyć w kolejnym zabiegu mechanicznym. Takie postępowanie jest powrotem do metod znanych i sprawdzonych. Prowadzi do zmniejszenia zużycia środków chemicznej ochrony roślin oraz do zastosowania na szeroką skalę metod integrowanej ochrony. Maszyny do ultra-płytkiej uprawy stają się bardzo popularne wśród rolników i to nie tylko tych, którzy pracują na swoich polach w technologii bezorkowej.Wiele dostępnych konfiguracji

Duże doświadczenie eksportowe pozwoliło nam na zbudowanie oferty dostosowanej do oczekiwań Klienta. Duża liczba konfiguracji i doposażenia maszyn rolniczych pozwala dopasować urządzenie do warunków polowych w jakich przyjdzie mu pracować. Wiele lat pracy pracowników Rolmako nad udoskonalaniem wyrobów firmy pozwala nam dzisiaj dostarczać produkty najwyższej jakości do najbardziej odległych regionów świata, gdzie udowodniły one swoją przydatność w zróżnicowanych układach glebowych.Stal zapewniająca przewagę nad konkurencją

Coraz większe i mocniejsze ciągniki rolnicze poddają elementy konstrukcyjne maszyn uprawowych coraz większym naprężeniom sięgającym granic ich możliwości. Od nowoczesnych konstrukcji rolniczych oczekuje się dużej wytrzymałości na obciążenia oraz wydłużonego okresu eksploatacji. Uzyskanie jakościowego wyrobu końcowego jest możliwe wyłącznie przy udziale w produkcji gatunkowych stali, dlatego przy produkcji naszych maszyn uprawowych używamy gatunkowych szwedzkich stali drobnoziarnistych S500MC i S700MC, stale węglowe i borowe do obróbki cieplnej oraz trudnościeralne Hardox. Zastosowanie jakościowych wyrobów hutniczych czyni nasze produkty wysokowytrzymałymi urządzeniami rolniczymi zdolnymi pracować przy dużych prędkościach roboczych z wysoką wydajnością powierzchniową.Przewymiarowane konstrukcje

Maszyny uprawowe Rolmako wyróżniają się spośród konkurencji większą masą własną. Kadra firmy odpowiedzialna za rozwój buduje urządzenia rolnicze z myślą o najtrudniejszych warunkach pracy. Maszyny Rolmako uprawiają skutecznie ziemie w najbardziej wymagających regionach świata, bez konieczności ich dociążania. Ilość stali wykorzystywana przy budowie maszyny sprawia, że są to masywne narzędzia uprawowe, pozwalające na wykorzystanie dużych mocy nowoczesnych ciągników rolniczych oraz będące inwestycją na wiele lat eksploatacji w gospodarstwie.Wózek LongSmart

Wymagania nowoczesnego rolnictwa, ciągniki rolnicze o dużej mocy, coraz krótsze terminy agrotechniczne zmuszają producentów maszyn uprawowych do projektowania urządzeń, których potencjał będzie mógł być wykorzystany w 100 %.System transportowy Long Smart jest kompatybilny ze wszystkimi wałami uprawowymi dostępnymi na liście wyposażenia dodatkowego dla brony talerzowej U 693. Składanie i rozkładanie wózka odbywa się za pośrednictwem dwóch cylindrów hydraulicznych.Pozycja transportowa niewiele różni się od pozostałych wózków dostępnych w ofercie. Różnice pojawiają się w pozycji roboczej, w której koła składają się w kierunku ciągnika, a cała masa wózka znajduje się nad elementami roboczymi kompaktowej brony talerzowej U 693. Korzyści płynące z tego rozwiązania to większy docisk do gleby każdego talerza, płynniejsza i bardziej stabilna praca oraz możliwość pracy z większymi prędkościami roboczymi.