Blog




Kultywator podorywkowy dwu, trzy, a może cztero-belkowy? Jak właściwie wybrać?



Kultywator podorywkowy to rolnicza maszyna stosowana w rolnictwie do głębokiego i intensywnego przetwarzania gleby w celu przygotowania jej do uprawy lub siewu poprzez rozbicie resztek roślinnych, rozluźnienie ziemi i zniwelowanie nierówności. Jest to ważny etap w procesie uprawy roli, który ma na celu poprawienie struktury gleby i stworzenie odpowiednich warunków dla roślin. Podstawowym dylematem, z jakim muszą zmierzyć się rolnicy planujący zakup grubera jest wybór liczby belek z elementami roboczymi. Decyzja ta wiąże się nierozerwalnie z ceną maszyny, jak również z jej późniejszym wykorzystaniem. Kultywator podorywkowy to narzędzie używane w rolnictwie do podorywki gleby na głębokość 15 cm. Nowsze konstrukcje do bezorkowej uprawy ziemi mogą uprawiać głębiej na 35 cm. Podorywka polega na pionowym rozerwaniu gleby bez przemieszczania warstw. Dzięki temu można zachować naturalną strukturę ziemi, a jednocześnie złamać warstwę uprawową, aby ułatwić korzeniom roślin penetrowanie gleby.







Główne cechy i funkcje kultywatora podorywkowego



Głębokie przetwarzanie gleby: kultywator podorywkowy jest zdolny do pracy na znacznej głębokości 15 cm do 35 cm w zależności od modelu i wariantów elementów roboczych. Może sięgać od kilku do kilkunastu cali w głąb ziemi, co pozwala na głębsze rozluźnienie i ulepszenie warstwy gleby.

Rozkładanie resztek roślinnych: kultywator podorywkowy jest wyposażony w zęby, które przecinają glebę i rozdrabniają resztki roślinne na powierzchni pola. Pomaga to w równomiernym rozkładaniu ich w ziemi, co ma pozytywny wpływ na jej strukturę i zawartość organiczną.

Usuwanie chwastów: kultywator podorywkowy może pomagać w kontrolowaniu chwastów przez usunięcie ich lub przemieszczenie na większą głębokość w glebie.

Przygotowanie do uprawy: narzędzie to jest często stosowane do przygotowania pola przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych, zwłaszcza jeśli gleba wymaga głębokiej obróbki.

Ulepszanie struktury gleby: kultywator podorywkowy pomaga w ulepszaniu struktury gleby poprzez rozluźnianie jej i poprawę jej przewiewności.

Oszczędność energii: choć kultywator podorywkowy może pracować na znacznie większej głębokości to nadal jest bardziej efektywny od tradycyjnej orki, co pozwala na oszczędność energii i paliwa.

Różne rodzaje elementów roboczych: kultywator podorywkowy może być dostosowany do różnych rodzajów pracy i warunków glebowych dzięki wielu rodzajom elementów roboczych, takich jak redlice i lemiesze podcinające.







Gruber dwubelkowy Rolmako U453



Co do zasady, gruber dwubelkowy powstał po to, aby zastąpić i wyeliminować z uprawy pług podorywkowy. Co jednak istotne, w dalszym ciągu jest on elementem technologii orkowej, po uprawie taką maszyną niezbędna do wykonania będzie orka głęboka. Gruber dwubelkowy zostawia na polu wyraźne ślady pasów resztek pożniwnych za zębami. Resztki te w takiej uprawie nie będą jednorodnie wymieszane z górną warstwą gleby.







Gruber trzybelkowy Rolmako U436



Podstawową różnicą w maszynie trzybelkowej jest zastosowanie większej liczby elementów roboczych, aniżeli w wersji dwubelkowej. W teorii, tę samą liczbę zębów kultywatora moglibyśmy zamontować na dwóch belkach, jednak wówczas rozstaw między elementami roboczymi byłby na tyle mały, że przy pracy z dużą ilością resztek pożniwnych przepływ materiału byłby utrudniony, co skutkować by mogło częstym zapychaniem się maszyny. Gruber trzybelkowy jest rekomendowany w przypadku gospodarstw, które pragną stosować u siebie uprawę bezorkową. Jest to możliwe dzięki elementom roboczym, które po demontażu skrzydełek pozwalają na pracę na głębokości do 35 cm.







Gruber czterobelkowy Rolmako U497



Popularność kultywatorów czterobelkowych wynika z ich uniwersalności. Kultywator przedsiewno-podorywkowy U497 nie jest typowym agregatem doprawiającym lecz raczej uniwersalnym narzędziem, którym można wykonać najróżniejsze prace. Do prac, które możesz wykonać używając zestaw uprawowy U497 zalicza się:
- druga uprawa do mechanicznego zwalczania chwastów np. perzu
- uprawa przedsiewna po orce
- spulchnianie i napowietrzanie gleby na wiosnę
- wymieszanie gnojowicy i obornika z ziemią
- uprawa pożniwna po zbiorze zboża kombajnem.







Czynniki warunkujące wybór kultywatora



Wybór kultywatora podorywkowego (dwu-belkowy, trzy-belkowy czy cztero-belkowy) zależy od kilku czynników.
Powierzchnia pola: na dużych powierzchniach korzystne może być użycie kultywatora z większą liczbą belek, ponieważ pozwoli to na szybsze i bardziej efektywne przetwarzanie gleby.

Moc ciągnika: aby korzystać z kultywatora z dodatkową liczbą belek potrzebujesz ciągnika o większej mocy. Wybór zbyt dużego kultywatora dla słabszego ciągnika może prowadzić do nadmiernego zużycia paliwa, zwiększonego zużycia sprzętu, nieefektywnej pracy.

Struktura gleby: na cięższych glebach, które wymagają większego wysiłku podczas podorywki korzystniejsze może być użycie kultywatora o większej liczbie belek.

Budżet: większe kultywatory są zazwyczaj droższe, dlatego też warto zastanowić się czy dodatkowe belki są rzeczywiście potrzebne dla Twojej działalności.

Przechowywanie i transport: większe kultywatory wymagają więcej miejsca do przechowywania i mogą być trudniejsze do transportu.







Podsumowanie



Kultywatory podorywkowe to wszechstronne narzędzia, które pozwalają na efektywne przetwarzanie gleby, poprawę jej jakości i przygotowanie do uprawy. W praktyce wybór odpowiedniego kultywatora zależy od indywidualnych potrzeb rolnika. Ważne jest, aby dokładnie ocenić wymagania swojego gospodarstwa i dostępne zasoby przed podjęciem decyzji. Jeśli masz możliwość warto również skonsultować się z ekspertem lub innymi rolnikami w Twoim regionie, aby uzyskać praktyczne porady dotyczące wyboru najlepszego kultywatora dla Twoich potrzeb. Wybór odpowiedniego narzędzia powinien być dokładnie przemyślany w kontekście konkretnych warunków i celów uprawy.







Artykuły powiązane


Polecane artykuły