Blog




Przygotowanie maszyn uprawowych po sezonie na okres zimowy



Rolnik w polu zawsze ma coś do roboty. Po intensywnym sezonie i zebraniu plonów gdy teoretycznie wszystko na polu zostało zrobione każdy marzy o tym, aby w końcu odpocząć w ciepłym domu (zwłaszcza, że koło godziny 16 robi się już szaro i zaczyna padać zimny deszcz). Jednak okazuje się, że aby rolnik faktycznie mógł spokojnie odpocząć musi zrobić jeszcze jedną rzecz – właściwie przygotować maszyny uprawowe na czas zimy. Jak się do tego zabrać i dlaczego to takie ważne?











Czyszczenie maszyn rolniczych przed zimą



Elementy robocze maszyn uprawowych (zęby, talerze, lemiesze itp.) są szczególnie narażone na korozję, gdyż pracują z agresywnym materiałem: wilgotnym albo suchym. Większość rolników z reguły oczyszcza sprzęt z resztek pożniwnych po każdym użyciu, ale przed zimą należy podejść do tego bardziej uważnie. Nawet niewielkie ilości masy organicznej będą zbierać wilgoć.










Warto zacząć od mechanicznego oczyszczenia elementów z błota, starego smaru i pozostałości roślin. W przypadku niektórych części może okazać się konieczne zdemontowanie obudowy, aby dostać się do wszystkich zakamarków. Następnie należy wszystko dokładnie umyć wodą. Oczywiście można zrobić to ręcznie, jednak myjka wysokociśnieniowa będzie skuteczniejszym rozwiązaniem – dokładniej wypłucze pozostałości materii organicznej ze wszelkich łączeń, tulei itd. Jeśli się na nią zdecydujesz najpierw zapoznaj się z instrukcją i pamiętaj, że: - nie należy myć nią okablowania, łożysk i gumowych elementów,
- najlepiej myć z maksymalnym ciśnieniem myjki (oprócz delikatnych części),
- odległość dyszy od mytej powierzchni powinna wynosić od 20-30 cm,
- nigdy nie należy kierować strumienia wody prostopadle do powierzchni.






Do Ciebie należy też decyzja czy użyjesz wody letniej (ok. 20°C) czy bardzo gorącej i czy sięgniesz po środki chemiczne. Po myciu należy dokładnie wysuszyć i wytrzeć maszynę. Nawet niewielka ilość wody i błota pozostawiona w zbiornikach, zagłębieniach i łączeniach przyspiesza powstawanie ogniw korozyjnych. Co więcej, resztki wody podczas mrozu zamarzną i rozsadzą tuleje oraz gumowe elementy.










Przegląd maszyn rolniczych po sezonie



Kolejnym krokiem jest wizualne określenie stanu maszyny. Czego szukać? Przede wszystkim oznak korozji. Jej pierwszy stopień widać na farbie w postaci bąbli czy też pęknięć. To sygnał, że proces utleniania już się zaczął, ale rdza jeszcze nie weszła w metal. To tak naprawdę ostatni dzwonek na zabezpieczenie powłoki lakierniczej. Wówczas wystarczy (ręcznie albo mechanicznie) usunąć odpryski, odtłuścić powierzchnię oraz nanieść nowe powłoki antykorozyjne i malarskie. Na następnych etapach korozji rdza dosłownie zżera metal i naprawa wymaga głębszej ingerencji w blachę, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty. Należy pamiętać również o przyjrzeniu się oponom, ponieważ guma traci swoje właściwości podczas zużywania i nie lubi zimy.










„Kto nie smaruje, ten nie jedzie”



Oprócz pomalowania powierzchnie metalowe należy zabezpieczyć poprzez nałożenie preparatów ochrony tymczasowej (dostępne są specjalistyczne preparaty i woski). Utrudni to osadzanie się na metalu wilgoci z powietrza i wnikania głębiej. Do tego celu sprawdzi się nowy smar, a nawet olej roślinny, który musisz rozprowadzić po wszystkich wymienionych w instrukcji miejscach. Nawet cienka warstwa tłuszczu zapobiega kontaktowi metalu z powietrzem – tym samym stanowi barierę ochronną przed korozją.





Smaru nie należy oszczędzać szczególnie w przypadku łożysk i wszystkich elementów, w których zachodzi tarcie (tuleje, osie, wały, a także śruby). Nasmarowania wymagają również tłoczyska siłowników w układzie hydraulicznym. Zima to także dobry moment na sprawdzenie właściwości płynów w tym układzie, ich wymianę bądź uzupełnienie, ewentualnie upuszczenie wody z przewodów pneumatycznych itd.





Przechowywanie maszyn rolniczych



Oczywiście najlepiej gdyby cały park technologiczny miał swój garaż, bo wilgotność powietrza powyżej 60% bardzo przyspiesza korodowanie. Wilgoć osadza się na powierzchni metali oraz w zgięciach w postaci prawie niewidocznej warstwy wody, jak również dostaje się do instalacji elektrycznej.  Jeżeli nie dysponujesz pomieszczeniem, w którym można trzymać maszyny lepiej sprawdzi się wiata niż plandeka. Co prawda przykrywając urządzenie odgrodzisz je od wilgoci i opadów, jednak szczególnie w słoneczne dni woda z podłoża będzie parować bez możliwości ujścia i będzie osadzać się na sprzęcie. W przypadku wiaty ważne jest też to, aby maszyna została ustawiona wyżej niż podłoże, bo w ten sposób uchronisz ją od wody i śniegu. Stanie w błocie byłoby destrukcyjne szczególnie dla ogumienia.







Mówiąc o oponach, najlepiej przechowywać je w suchym miejscu, o stałej temperaturze, daleko od źródeł ciepła. Wynika to z faktu, że guma nie lubi spoczynku, zimy i słońca. Jeżeli nie masz takiej możliwości możesz odciążyć koła ustawiając maszynę na kobyłkach lub innych podporach. Wówczas wystarczy obniżyć w nich ciśnienie do 70-80%. Jeżeli i to nie wchodzi w grę, ciśnienie należy zwiększyć o 0,5 bara, a same opony zabezpieczyć przed słońcem i innymi czynnikami atmosferycznymi przykrywając je czymś albo nakładając na nie pokrowce. Ważne, aby maszyny rolnicze wyposażone w cylindry hydrauliczne przechowywać na czas postoju w pozycji zamkniętej, a jeżeli nie ma takiej możliwości, bo muszą być w pozycji rozłożonej należy je zabezpieczyć przeznaczonym do tego smarem.






Dokładny przegląd i usuwanie awarii



Zaraz po czyszczeniu, może nawet w czasie schnięcia lub wycierania należy jeszcze dokładniej obejrzeć maszynę. Z kartką w ręce możesz zanotować wszystkie elementy czekające na wymianę albo serwis. Warto przyjrzeć się również łożyskom, ponieważ w wyniku pracy na ciężkich glebach mogą być zniszczone. Koniecznie sprawdzajmy wszystkie połączenia śrubowe, stan sworzni maszyny, ich zabezpieczenia oraz spawy. Zima to dobry czas na serwis. Dlaczego? Nierzadko się zdarza, że części są wówczas tańsze, a mechanicy mają mniej pracy.










Na koniec warto wspomnieć o dodatkowej ochronie maszyn, czyli… psach i kotach. Nie zagrażają one maszynom uprawnym, a nawet są wskazane podczas ich przechowywania w okresie zimowym. Stanowią skuteczną ochronę przed kunami, łasicami czy innymi gryzoniami lubiącymi przegryzać kable i gumowe elementy. Jeśli nie chcesz trzymać w gospodarstwie naturalnych wrogów gryzoni w celu ich odstraszenia możesz pozostawić w pobliżu maszyn kostkę do WC o silnym, chemicznym zapachu. Jednak na powietrzu lepiej sprawdzi się pies czy kot.






Przygotowanie maszyn po sezonie – dlaczego warto?



To prawda, że konserwacja sprzętu uprawowego w okresie jesienno-zimowym i jego serwis zajmują sporo czasu i wiążą się z kosztami, a współczesne maszyny wykonane w najnowszych technologiach są bardzo dobrze zabezpieczone przed korozją. Jednak żadne urządzenie nie jest odporna na szkodliwe warunki pracy i jej brak w okresie zimowym.










Niektórzy mówią, że maszyny psują się dwa razy szybciej gdy stoją, niż gdy pracują. Szczególnie dotyczy to elementów gumowych. Warto więc zdobyć się na dodatkowy wysiłek i jak najszybciej po zakończeniu prac polowych właściwie przygotować maszynę na postój w okresie zimowym. Opisane wyżej zabiegi pozwolą uniknąć korozji, przykrych awarii podczas pracy i kosztownych napraw, a przede wszystkim wydłużą okres eksploatacji sprzętu.


Podsumowanie



Dokładnie oczyść maszyny usuwając wszelkie pozostałości roślin, gleby, oleju i innych zanieczyszczeń. Użyj szczotek, węża ciśnieniowego lub sprężonego powietrza do usunięcia brudu. Upewnij się, że wszystkie łożyska, elementy ruchome i punkty smarowania są odpowiednio naoliwione. Przeprowadź ogólną konserwację maszyny, w tym sprawdzenie i naprawę wszelkich uszkodzonych lub zużytych części. Aby zapobiec korozji pokryj metalowe części maszyn warstwą oleju lub specjalnym środkiem antykorozyjnym. Sprawdź czy lakier jest w dobrym stanie i ewentualnie go popraw. Maszyny uprawowe powinny być przechowywane w suchym i zabezpieczonym miejscu, najlepiej w pomieszczeniu lub na zadaszonym stanowisku. Chroniąc urządzenia przed wilgocią i mrozem unikniesz poważnych uszkodzeń. Spróbuj zabezpieczyć maszyny przed gryzoniami, które mogą uszkodzić przewody elektryczne, węże i inne części. Możesz użyć pułapek lub specjalnych środków odstraszających. Zachowaj dokładną dokumentację dotyczącą konserwacji i napraw maszyn. To pomoże w monitorowaniu stanu technicznego i planowaniu ewentualnych przeglądów przed sezonem wiosennym. Takie przygotowanie maszyn uprawowych do okresu zimowego po zakończeniu sezonu jest kluczowe dla zapewnienia ich długiego i bezawaryjnego użytkowania.










Artykuły powiązane


Polecane artykuły