Blog




Wpływ zmian klimatycznych na maszyny uprawowe: jak rolnictwo i maszyny muszą się dostosować do nowych warunków środowiskowych?



Zmiany klimatyczne mają istotny wpływ na rolnictwo i maszyny rolnicze. W miarę wzrostu temperatury, zmienności warunków atmosferycznych oraz zmian w opadach, rolnictwo musi przystosować się do nowych warunków środowiskowych. Skrajne susze na przemian z ulewnymi deszczami nie pomagają rolnikom w uprawie, za to wpływają negatywnie z jednej strony na jakość plonów, a z drugiej na ich cenę. Zmiana klimatu wymusza zatem na wielu rolnikach podejmowanie nowatorskich decyzji związanych z uprawą gleby, hodowlą roślin i zwierząt. W jaki sposób plantatorzy mogą dostosować się do nowych warunków środowiskowych? Czy rolnictwo ma wpływ na klimat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.











Wpływ zmian klimatycznych na plony i wegetację roślin



Od kilku lat w Polsce odnotowuje się wyższe temperatury w miesiącach zimowych. Nietrudno zauważyć, że dawno już nie było prawdziwej zimy ze śniegiem, która trwałaby dłużej niż kilka dni. Zmienność temperatur niestety idzie w parze z pojawianiem się ekstremalnych zjawisk pogodowych: nagłe huragany, gradobicia, ulewne deszcze lub długotrwałe susze. Te nieprzewidywalne zjawiska pogodowe bardzo źle wpływają na uprawy i cały okres wegetacji roślin. Zdaniem ekspertów jeśli taki trend się utrzyma, a temperatury w zimie nadal będą rosły w takim tempie jak do tej pory, możemy się spodziewać wydłużenia sezonu wegetacyjnego roślin. Co to oznacza dla rolników? Zmiany w uprawie! Szybko może się okazać, że nasza gleba nie jest już dobra dla jednych gatunków roślin i trzeba będzie rozważyć uprawę innych. Jednak nie jest to jedyny problem, z którym muszą zmagać się rolnicy. Na przesuszonych polach pojawiają się problemy z nawożeniem i ochroną roślin, a także erozją gleby.










Wpływ suszy na plonowanie roślin w kontekście zmian klimatycznych



Susza jest poważnym zagrożeniem dla dzisiejszego rolnictwa. Wpływa ona na plonowanie roślin, doprowadza do niedoboru wody w glebie, a co za tym idzie niedoboru składników mineralnych. Bez wystarczającej ilości wody rośliny nie tylko więdną czy obumierają, w rezultacie prowadzi to do zmniejszenia plonu. Szczególnie ważny dla roślin jest okres budowania układu korzeniowego. Jeśli susza przypada na późniejszy okres wegetacyjny np. liścia flagowego, rośliny nie wykształcą głębokiego systemu korzeniowego, co będzie skutkować dużymi stratami w plonach. Warto wspomnieć także o tym, że susza wpływa na choroby i szkodniki. Rośliny pozbawione odpowiedniej ilości wody są osłabione i bardziej podatne na różnego rodzaju choroby grzybicze czy ataki owadów. Jak zminimalizować negatywne skutki suszy? Sposobów jest kilka: można zainwestować w rośliny bardziej odporne na suszę, stosować systemy nawadniające albo zmienić technikę uprawy. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z uprawy płużnej na rzecz bezorkowej. Chociaż taka zmiana jest już poważną decyzją i wiąże się chociażby z zakupem specjalnie do tego przystosowanych agregatów, to finalnie może się okazać naszym wybawieniem. W celu zagłębienia się w tym temacie warto zajrzeć do oferty producenta maszyn rolniczych Rolmako, który od lat wspiera innowacyjne technologie w rolnictwie, takie jak bezorkowe systemy obróbki gleby czy ultra-płytka uprawa.










Nowoczesne technologie uprawowe w walce ze zmianami klimatycznymi



Bardzo dobrym pomysłem na walkę ze zmianami klimatycznymi jest wprowadzanie nowoczesnych technologii. Nie mamy bezpośredniego wpływu na warunki atmosferyczne, ale mamy wpływ na zarządzanie własnymi uprawami. Dlatego warto wybierać maszyny rolnicze, które zaprojektowane zostały z myślą o pracy w różnych warunkach pogodowych. Wprowadzanie nowoczesnych technologii pozwala na oszczędzanie zasobów wody i energii. Stosowanie technik uprawowych redukujących erozję gleby będzie prowadzić nas do efektywnego wykorzystania naszych zasobów. Niezwykle ważne są także działania ograniczające emisję gazów cieplarnianych. Tylko zapobiegając emisji CO₂ można spowalniać zmiany klimatyczne. Uprawa bezorkowa jest jednym z systemów, które pozwalają zmniejszyć liczbę zabiegów na polu. Jak łatwo wywnioskować, w ten sposób nie tylko oszczędzimy czas, energię, paliwo, ale także zmniejszymy redukcję emisji CO₂ do atmosfery i jednocześnie zwiększymy zawartość węgla organicznego w glebie. Jednak, aby móc zastosować uproszczoną uprawę, musimy zastąpić tradycyjną orkę bronami talerzowymi, pługami dłutowymi, gruberami. W tym miejscu doskonale sprawdzą się agregaty od Rolmako. Firma od wielu lat specjalizuje się w dostarczaniu rolnikom nowoczesnych rozwiązań i co roku wprowadza do oferty nowe maszyny rolnicze.










Zrównoważone rolnictwo, a zmiany klimatu



Wdrażanie praktyk zrównoważonego rozwoju może ograniczyć negatywny wpływ rolnictwa na środowisko. Ważne w tej kwestii między innymi będą: zrównoważone użytkowanie gleby, utrzymanie bioróżnorodności, ograniczenie stosowania herbicydów i chemicznych środków ochrony roślin oraz ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. Świadomi rolnicy na pewno doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważne dla upraw oraz środowiska jest przestrzeganie tych zasad. Dużym ułatwieniem w ich wprowadzaniu jest na przykład zastępowanie pługa kultywatorem, bronami talerzowymi czy innymi agregatami uprawowymi, przykładem może być szeroka gama maszyn uprawowych polskiego producenta Rolmako. Na koniec warto dodać, że zrównoważone rolnictwo staje się coraz bardziej istotne w kontekście zmian klimatycznych, ponieważ może odegrać kluczową rolę w ograniczaniu niekorzystnego wpływu rolnictwa na środowisko. 










Podsumowanie



Ekstremalne warunki pogodowe wielokrotnie uderzają w opłacalność upraw. Zmiany klimatyczne stanowią wyzwanie nie tylko dla rolników, lecz także dla producentów maszyn rolniczych. Konieczność wprowadzania innowacji w uprawach i wykorzystywania nowoczesnych agregatów jest obecnie kluczową kwestią dla efektywnego funkcjonowania rolnictwa. Nie da się ukryć, że współcześni farmerzy muszą poradzić sobie z wieloma problemami, by w końcu sprostać szybko zmieniającej się rzeczywistości jeśli chcą utrzymać swoje uprawy na wysokim poziomie. Nie da się zatrzymać zmian klimatycznych, można tylko zminimalizować ich skutki mądrze wybierając maszyny rolnicze i stosując nowoczesne techniki upraw.









Artykuły powiązane


Polecane artykuły