Blog




Integrowana uprawa - jak agrotechnika pomaga w ograniczeniu używania nawozów, pestycydów i herbicydów?



Nowoczesne systemy uprawy roślin i produkcji żywności dążą do jak największego ograniczenia chemii, minimalizowania używania środków ochrony roślin i prowadzenia upraw o jak najmniejszym śladzie węglowym. Stąd wspieranie rolników w prowadzeniu upraw ekologicznych czy bezorkowej uprawy gleby. Nie inaczej jest z popularyzowaniem schematów na uprawy zintegrowane. Czym są uprawy zintegrowane? Jakie rośliny można siać w tym systemie? Jak rozwój maszyn rolniczych i agrotechniki wpływa na ograniczenie chemii rolniczej w produkcji żywności?







Uprawa integrowana - definicja i wymogi prawne



Integrowana produkcja roślin (IP) to nowoczesny system produkcji rolniczej, który wykorzystuje postęp technologiczny i biologiczny w sposób zrównoważony mający na celu zapewnienie wysokiej jakości i zdrowej żywności. Jest to podejście, które łączy w sobie różnorodne metody uprawy, ochrony roślin oraz nawożenia przy jednoczesnym zwracaniu szczególnej uwagi na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.






Czym jest mulczowanie gleby?



Główne cechy i zalety integrowanej produkcji roślin:
Zdrowa żywność: system IP pozwala na uzyskanie żywności roślinnej wolnej od przekroczeń dopuszczalnych poziomów pozostałości środków ochrony roślin, metali ciężkich, azotanów i innych substancji szkodliwych, co przekłada się na zdrowszą dietę dla konsumentów.
Certyfikat i znak IP: potwierdzeniem wysokiej jakości plonów z IP jest certyfikat oraz zastrzeżony znak IP, co stanowi gwarancję dla konsumentów.
Zgodność z zasadami integrowanej ochrony roślin: system IP harmonizuje się z zasadami integrowanej ochrony roślin, co ma istotne znaczenie w kontekście spełniania wymogów regulacyjnych.
Możliwość uzyskania płatności w ramach ekoschematów: rolnicy prowadzący produkcję roślinną w ramach IP mogą otrzymać płatności zgodnie z przepisami dotyczącymi ekoschematów, co może być dodatkowym wsparciem finansowym dla gospodarstwa.
Spełnienie norm i wymogów warunkowości: zastosowanie zasad IP umożliwia spełnienie norm i wymogów warunkowości, co może być istotne dla uzyskania wsparcia finansowego.
Zapewnienie bezpieczeństwa żywności: wdrożenie IP jest istotne dla potwierdzenia bezpieczeństwa żywności, zarówno na rynku krajowym, jak i podczas eksportu, szczególnie w przypadku owoców i warzyw.
Zgodność z wymogami innych systemów jakości: zastosowanie zasad IP może umożliwić spełnienie wymogów innych systemów jakości, co jest istotne przy współpracy z dużymi sieciami handlowymi.






W Polsce przepisy dotyczące integrowanej produkcji roślin regulowane są przez Ustawę o środkach ochrony roślin. Określa ona zakres kompetencji, działalność podmiotów certyfikujących IP oraz sposób nadzoru nad nimi przez odpowiednie instytucje. Przykładem takiego organu jest Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.  Jak widać jednym z założeń IP jest wprowadzenie na pola nowoczesnych maszyn rolniczych i zabiegów wykonywanych z ich zastosowaniem. Pozwala to zminimalizować konieczność używania chemii. Najnowocześniejsze maszyny rolnicze najwyższej jakości dostępne są w Rolmako.






Nowoczesne maszyny rolnicze jako sposób na ograniczenie chemii



Mechanicznie znaczy ekologicznie. Jednym z założeń IP jest odejście od chemii. W miejsce nawożenia - bezpłużna uprawa ziemi oraz pozostawianie resztek organicznych na polach, aby rozkładając się, wzbogacały glebę. Zamiast herbicydów - mechaniczne metody odchwaszczania upraw broną rotacyjną MATRIX czy chwastownikiem ActiVAgro.  Aby te zabiegi były efektywne konieczne jest użycie nowoczesnych maszyn rolniczych. Można je kupić, można wypożyczyć. Ważne jednak, aby ich konstrukcja była nowoczesna. Wówczas mechaniczne zabiegi rolnicze są efektywne i ergonomiczne, a urządzenia zostawiają niewielki ślad węglowy. Najnowocześniejsze maszyny, których funkcjonalność przekłada się na ograniczenie używania chemii rolniczej są dostępne w ofercie Rolmako.  Zintegrowana uprawa roślin będąca efektem połączenia postępu technicznego z biologicznym podejściem do uprawy stanowi nowoczesny system produkcji żywności. Kładzie szczególny nacisk na ochronę środowiska i zdrowie ludzi. Praktykowana m.in. w uprawie rzepaku, zbóż czy czosnku integrowana uprawa wykorzystuje szereg działań agrotechnicznych i technologii, które pozwalają ograniczyć użycie chemii w procesie produkcji rolnej.






Głęboszowanie, mulczowanie, bronowanie i przedplony jako metody agrotechniczne IP



Jednym z działań agrotechnicznych stosowanych w integrowanej uprawie jest odpowiednie zarządzanie przedplonami i poplonami. Wybór odpowiednich przedplonów, czyli roślin uprawianych przed główną uprawą oraz poplonów ma znaczenie dla ograniczenia występowania chwastów, chorób i szkodników. Poplonowanie pola roślinami o dużym systemie korzeniowym może pomóc w zahamowaniu wzrostu chwastów oraz poprawić strukturę gleby.






W przypadku uprawy rzepaku czy zbóż zastosowanie technik agrotechnicznych, takich jak głęboszowanie czy podorywka ma znaczenie dla ograniczenia występowania chwastów jedno- i dwuliściennych. Zabiegi wykonane przed siewem mogą zmniejszyć zagrożenia ze strony chwastów jednoliściennych. Przeprowadzone zgodnie z IP głęboszowanie czy bronowanie chwastownikiem pozwalają na wypełnienie obligatoryjnego wymogu wprowadzenia tych zasad. Ponadto właściwe zmianowanie pól oraz zastosowanie różnorodności upraw w ramach płodozmianu norfolskiego są istotnymi elementami walki z chwastami. Nowoczesne głębosze, kultywatory czy agregaty są dostępne w Rolmako.  W przypadku uprawy czosnku czy warzyw skutecznym narzędziem w zwalczaniu chwastów jest także właściwe łączenie działań profilaktycznych. Przemienna uprawa roślin o zróżnicowanych wymaganiach ogranicza występowanie niektórych gatunków chwastów, a odpowiednio zaplanowane zabiegi agrotechniczne, takie jak pielęgnacja roślin czy głęboszowanie lub bronowanie wspomagają rozwój uprawy bez konieczności nadmiernego sięgania po chemię.






Technologia w służbie ekologii



Rozwój technologii rolniczych pozwala na coraz bardziej precyzyjne i zrównoważone wykorzystanie maszyn rolniczych. Nowoczesne agregaty uprawowe pozwalają na efektywne mieszanie resztek pożniwnych z glebą, co nie tylko chroni ją przed erozją, ale także ogranicza konieczność stosowania chemii w procesie uprawy. Ponadto systemy nawadniania, takie jak kroplowe czy podpowierzchniowe, umożliwiają dostarczanie wody do roślin w sposób efektywny i oszczędny ograniczając jednocześnie zastosowanie nawozów chemicznych. Rolmako, jako świadomy i nowoczesny producent projektuje swoje maszyny z myślą o rolnictwie ekologicznym, zintegrowanym i o uprawie bezorkowej. Są one jednocześnie wytrzymałe, produkowane z niezwykłą starannością, tak by wytwarzały jak najmniejszy ślad węglowy oraz ergonomiczne. 






Artykuły powiązane


Polecane artykuły