Blog




Co zamiast orki - dlaczego i jak wprowadzany jest system bezorkowej uprawy?



Uprawa bezorkowa to współcześnie promowana i wspierana dotacjami metoda uprawy, która zyskuje coraz większą popularność w świecie rolnictwa. Polega ona na unikaniu tradycyjnej praktyki orki bazującej na głębokim przekopywaniu gleby przed siewem. Zamiast tego resztki roślinne z poprzedniego sezonu pozostają na powierzchni ziemi, tworząc naturalną osłonę. Uprawa bezorkowa zyskuje coraz większą liczbę zwolenników dzięki kampaniom wspierającym i promocyjnym, folderom poszerzającym wiedzę rolników oraz dotacjom w programach Unii Europejskiej. Jednocześnie oferta maszyn rolniczych wspierających bezorkowy system uprawy jest stale poszerzana. Dzięki takim firmom jak Rolmako rolnicy łatwo mogą odnaleźć się w nowoczesnych sposobach troski o glebę, a innowacyjne i niezawodne maszyny rolnicze sprawią, że praca na polu będzie sprawna i efektywna. 







Historia i rozwój uprawy bezorkowej



Początki tej metody sięgają starożytności, jednak to w XX wieku, zwłaszcza po Wielkim Kryzysie w USA w latach 30., zaczęto dostrzegać korzyści płynące z pozostawiania resztek roślin na polu. Wówczas stało się jasne, że tradycyjna orka, głęboko ingerująca w strukturę gleby, może prowadzić do erozji i utraty wilgoci, co skłoniło rolników do poszukiwania bardziej zrównoważonych praktyk uprawowych.






Korzyści uprawy bezorkowej



Jedną z głównych zalet tej metody jest ochrona gleby przed erozją. Pozostawienie resztek roślinnych na powierzchni ziemi tworzy naturalną barierę, która chroni ją przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Dodatkowo uprawa bezorkowa poprawia strukturę gleby i jej zdolność do retencji wody, co jest niezwykle istotne w regionach podatnych na suszę. Zaniechanie głębokiej orki wraz z pozostawieniem na polach resztek organicznych sprzyja również powstawaniu i namnażaniu się naturalnej mikroflory w ziemi. Jej obecność niweluje namnażanie patogenów, czego efektem jest mniejsza ilość chorób bakteryjnych i grzybiczych nękających uprawy rolne prowadzone w systemie bezorkowym i z troską o dobrostan gleby.






Wyzwania związane z uprawą bezorkową



Mimo licznych korzyści uprawa bezorkowa nie jest pozbawiona wad. Jednym z głównych problemów jest zarządzanie chwastami i szkodnikami, które mogą znaleźć w resztkach roślinnych dogodne środowisko do rozwoju. Ponadto, przejście z tradycyjnej orki na uprawę bezorkową może wymagać inwestycji w nowe maszyny oraz przystosowania się do nowych technik uprawowych. Należy wówczas rozważyć wynajem lub zakup głęboszy, kultywatorów i bron do uprawy ultra-płytkiej. Sprzęt taki jest dostępny w Rolmako.






Zalety uprawy bezorkowej



Ważnym elementem uprawy bezorkowej jest aktywność dżdżownic i innych organizmów żyjących w warstwie ornej, ponieważ w naturalny sposób spulchniają one glebę. Uprawa bezorkowa polega w głównej mierze na zastąpieniu tradycyjnego pługa gruberami, czyli kultywatorami ścierniskowymi o sztywnych łapach. Mogą one mieszać glebę na głębokości sięgającej nawet 20-35 centymetrów.






Uprawa bezorkowa jest polecana szczególnie w płodozmianach z przewagą roślin zbożowych, na terenach pagórkowatych, a także przy niskich i nierównomiernie rozłożonych opadach atmosferycznych. Może mieć też szerokie zastosowanie na terenach silnie urzeźbionych w celu zapobiegania erozji gleb.






Do głównych zalet tego systemu należą:
a) zmniejszenie nakładów czasu pracy,
b) zmniejszenie zużycia paliwa oraz kosztów utrzymania maszyn,
c) zachowanie życia biologicznego i mikrobiologicznego, co sprzyja rozkładowi substancji mineralnej i organicznej.






Najważniejszym plusem, na który należy zwrócić uwagę, jest zwiększenie porowatości i poprawienie struktury gleby. Ma to szczególne znaczenie w czasach, w których obserwujemy coraz mniejszą średnią sumę opadów w sezonie wegetacyjnym, ponieważ większa porowatość oraz lepsza struktura ma bezpośredni wpływ na zatrzymywanie wody i zwiększanie zawartości substancji organicznej w wierzchniej warstwie ziemi.






Przy braku odwracania gleby w systemie bezorkowym nie zachodzi zjawisko jej przesuszania i wietrzenia. Obserwowany jest wtedy lepszy podsiąk wód gruntowych do wierzchnich warstw ziemi. Natomiast pozostawione resztki pożniwne na powierzchni gleby są częściowo mieszane, a ich pozostała część tworzy warstwę ochronną, co ma wpływ na ograniczenie parowania wody.






Wady stosowania uprawy bezorkowej



Uproszczone metody uprawy są coraz częściej stosowane w gospodarstwach rolnych, jednak muszą być one dostosowane do obowiązujących uwarunkowań prawnych dotyczących zasad integrowanej ochrony roślin. Zdaniem wielu rolników, stosujących już uproszczone metody uprawy roli, efekty widoczne są dopiero po kilku latach.
Do wad systemu uprawy bezorkowej zaliczyć można:
a) wzrost zachwaszczenia łanu,
b) wzrost liczebności szkodników roślin,
c) aspekt ekonomiczny, który wiąże się ze zmianą sprzętu w gospodarstwie,
Należy się jednak spodziewać, że w przyszłości coraz więcej gospodarstw będzie odchodzić od tradycyjnej uprawy na rzecz systemów uproszczonych, mając na uwadze aspekt oszczędzania wody w glebie, jak również redukcję kosztów związanych z mniejszą liczbą zabiegów agrotechnicznych oraz poświęconego czasu.






Co zamiast orki, czyli techniki i metody uprawy bezpłużnej



W praktyce uprawa bezorkowa wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i maszyn, takich jak specjalistyczne kultywatory do bezorkowej uprawy do zarządzania resztkami roślinnymi lub pługi dłutowe. Istotne jest również właściwe zarządzanie chwastami i szkodnikami, co może wymagać stosowania alternatywnych metod kontroli. Do użytku należy wprowadzić mechaniczne narzędzia do odchwaszczania. W ofercie Rolmako znaleźć można szereg nowoczesnych i niezwykle solidnych maszyn rolniczych pozwalających przeprowadzać zabiegi rolnicze w uprawie bezorkowej oraz do mechanicznego odchwaszcznia. 






Aby zastąpić orkę i uzyskać wysokie plony, warto, zamiast klasycznego pługa, wprowadzić na pole brony, kultywatory i głębosze. Każde z tych urządzeń jest inaczej zbudowane, ale ich zastosowanie sprawia, że gleba pozostaje żyzna, wilgotna, a plony wysokie. W ofercie Rolmako znaleźć można najlepsze brony, kultywatory i głębosze.

Charakterystyka maszyn do uprawy bezpłużnej od Rolmako



Rolmako oferuje kompleksowe rozwiązania do intensywnej uprawy gleby zapewniając efektywność i wszechstronność na polu. Brona talerzowa U671 to doskonałe narzędzie do uprawy podorywkowej zastępujące tradycyjną orkę. Dzięki solidnej ramie i odpowiedniemu dociążeniu talerzy gleba jest skutecznie uprawiana już przy jednym przejeździe maszyny. Natomiast pług dłutowy skutecznie zrywa nieprzepuszczalne warstwy gleby poprawiając dostęp powietrza i wody, a także redukując koszty. 






Dla większości gospodarstw trafnym wyborem będzie wielofunkcyjny kultywator U436 do bezorkowej uprawy gleby charakteryzujący się dużym zakresem głębokości pracy 6-35 cm. Jest to trzybelkowy kultywator pozwalający na wykonanie różnych prac uprawowych. To wszechstronna maszyna właściwa dla rolników rozpoczynających przygodę z bezpłużną pracą w polu.






Pług dłutowy Rolmako U624 może być stosowany w uprawie bezorkowej do rozluźnienia i przemieszania warstw gleby bez konieczności całkowitego jej odwracania. Jest to przydatne narzędzie w rolnictwie konserwującym, pozwalając na zachowanie struktury ziemi i redukcję erozji, jednocześnie poprawiając przepuszczalność wody i retencję składników odżywczych. Pług dłutowy może być wykorzystywany do prac przygotowawczych przed siewem bezorkowym lub jako część systemu wieloskładnikowego w ramach zrównoważonej uprawy roślin.






Głębosz wielozadaniowy U638 to propozycja dla nowoczesnego rolnictwa umożliwiająca głębokie rozluźnienie ziemi i poprawiająca jej strukturę. Te urządzenie nie tylko usprawniaja prace na polu, ale także wpływa korzystnie na właściwości fizyczne gleby zwiększając jej przepuszczalność dla wody i powietrza oraz redukując wzrost chwastów. Charakteryzuje się wysoką wydajnością, solidną konstrukcją oraz łatwością obsługi, co sprawia, że jest niezastąpione dla każdego wymagającego rolnika.






Są to tylko niektóre maszyny z portfolio Rolmako, które są stosowane w bezorkowej uprawie gleby, aby zachować jej strukturę, zmniejszyć erozję, poprawić retencję wody i zmniejszyć straty składników odżywczych, co może przyczynić się do zrównoważonej produkcji rolnej. Maszyny do bezorkowej uprawy gleby są coraz bardziej popularne ze względu na ich korzyści ekologiczne i ekonomiczne.






Artykuły powiązane


Polecane artykuły