Blog




Lista zakupów - niezbędne maszyny rolnicze dla początkującego rolnika



Rynek maszyn rolniczych jest obszarem rozwijającym się bardzo dynamicznie. Z jednej strony unijne przepisy Zielonego Ładu i ekoschematy – czyli systemy dopłat – przekierowują uprawę roślin ze wspierania upraw za pomocą pestycydów, herbicydów i nawozów na drogę agrotechniczną. Uprawa bezpłużna, kultywatory, głębosze czy brony chwastowniki to tylko część sprzętu, jaki jest potrzebny w gospodarstwie rolnym zajmującym się uprawą roślin. Czy jednak wszystko trzeba kupić? Które maszyny i kiedy warto wynająć? W jakie sprzęty zainwestować, a jakie można pominąć? 







Kupić czy wynająć maszyny rolnicze?



Prowadzenie gospodarstwa rolnego to skomplikowany biznes. Pomimo rozwiązań sprzyjających rolnikom, systemu dofinansowań nadal uprawa ziemi jest zajęciem wymagającym tak samo dużo wiedzy jak motywacji.






Młody rolnik często staje przed dylematem: „Jakie maszyny rolnicze są niezbędne do prowadzenia wybranego przeze mnie typu gospodarstwa rolniczego?”. Dodatkowo zazwyczaj ograniczone fundusze nie pozwalają na zakup wszystkich niezbędnych sprzętów prosto od producenta. 






Niemniej produkcja rolna i rynek maszyn rolniczych jest obszarem bardzo dynamicznie rozwijającym się, a producenci sprzętu coraz częściej proponują rozwiązania wielofunkcyjne, jak agregaty czy ComboTill, systemowe, jak BigField i przystosowane do pracy równoczesnej podczas jednego przejazdu roboczego, czyli na przedni TUZ ciągnika.






Definicja gospodarstwa rolnego jest bardzo szeroka, na potrzeby niniejszego tekstu przyjmijmy jednak, że rozumiemy przez to uprawę na hektarach ziemi roślin zbożowych, oleistych i warzywnych.

Ciągnik to podstawa



Dobrze dobrany ciągnik, o dużej mocy i odpowiednich parametrach jest podstawą działania każdego gospodarstwa rolnego nakierowanego na uprawę roślin. Oczywiście najbardziej opłacalny jest zakup mocnego, nowoczesnego ciągnika. Taka maszyna jest niezawodna, a dodatkowo można czerpać korzyści z wynajmowania jej innym rolnikom. To jednak ogromna inwestycja, której zwrot rozłożony będzie w latach. Warto zatem zwrócić uwagę, by w przypadku zakupu nowego wysokiej klasy ciągnika posiadał on wszystkie potrzebne łączenia, mocowania, był wygodny i komfortowy w użyciu. 






Statystyki i badania pokazują, że im większy areał gospodarstwa rolnego, tym pojawia się zapotrzebowanie na mocniejszy i bardziej uniwersalny sprzęt. Ponadto przy wyborze ciągnika należy wziąć pod uwagę potencjał rozwojowy gospodarstwa. Nie jest to bowiem zakup na jeden sezon, a inwestycja na lata.






Innymi opcjami są zakup ciągnika używanego lub o słabszej mocy i gorszym wyposażeniu. Krótkoterminowo, przy braku kapitału inwestycyjnego, rozważyć można również sezonowy wynajem maszyny. Jest to jednak rozwiązanie trudne i mało komfortowe przy dużym areale.






Co oprócz ciągnika jest potrzebne w gospodarstwie rolnym?



Plany wspomagania rolników, typu Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, dokładnie wskazują w jakich okolicznościach zachodzi potrzeba zakupu ciągnika. Wymieniają także inne niezbędne maszyny rolnicze (oraz uzasadnienie do ich zakupu z dofinansowania) takie jak:
- pługi zawieszane i półzawieszane,
- brony talerzowe,
- agregaty podrywkowe o dużej wydajności powierzchniowej,
- aktywne maszyny uprawowe, przykładowo brony rotacyjne,
- agregaty do uprawy przedsiewnej,
- rozsiewacze do nawozów,
- rozrzutnik obornika,
- opryskiwacze pola,
- przyczepy,
- agregaty uprawowo-siewne,
- głębosze.






Oczywiście nie wszystkie wymienione maszyny rolnicze należy kupić od razu. Część można nabyć używane, część wynająć. Warto także przyjrzeć się rozwiązaniom wielofunkcyjnym, proponowanym przez producentów sprzętu rolniczego. Należy też mieć na uwadze, że nie zawsze mniejszy wydatek jest opłacalny. Zakup maszyn uprawowych to inwestycja, która zwraca się w zmniejszeniu zużycia paliwa czy niezawodności. Niezależnie, czy nowy czy używany, warto zwrócić uwagę na jakość kupowanego sprzętu.






Przedni TUZ ciągnika – oszczędność paliwa i czasu



Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest używanie maszyn na przedni TUZ ciągnika. Nie każdy model traktora jest wyposażony fabrycznie w to mocowanie. Na rynku dostępne są jednak rozszerzenia kompatybilne z niemal każdym modelem ciągnika. Dlatego jeśli jako podstawowy posiada się ciągnik bez przedniego TUZ-a, to nie wyklucza to możliwości korzystania z tych maszyn uprawowych. Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo. Przede wszystkim wymienić można:
- przeprowadzanie dwóch zabiegów agrotechnicznych jednocześnie,
- oszczędność paliwa,
- oszczędność czasu,
- zbalansowanie wagi ciągnika, dzięki czemu nie zakopuje się w grząskim gruncie,
- zapobieganie przesuszaniu się gleby oraz powstawaniu grudek.






W przypadku dokonywania zakupów warto zapoznać się z ofertą Rolmako. Producent posiada bowiem szeroki zakres maszyn montowanych na przedni TUZ ciągnika.
Przykładami są wał Cambridge, Crosskill, brona talerzowa, kultywatory czy wały, w tym TurboCut. Maszyny te, doskonałej jakości, przemyślane i trwałe są świetną inwestycją, która szybko się zwróci. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że sprzęty te można wynajmować innym rolnikom, dzięki czemu następuje dywersyfikacja dochodu.






Sprzęty te znajdują się na liście niezbędnych maszyn uprawowych stworzonej przez ARiMR. Ponadto nowe wały czy brony od Rolmako są również przeznaczone do wspieranej przez UE uprawy ultra-płytkiej.

ComboTill i agregaty wielofunkcyjne jako ekonomiczne rozwiązanie



W przypadku budowania parku maszyn uprawowych warto zwrócić także uwagę na sprzęty wielofunkcyjne. Są one opłacalne z kilku powodów. Zawsze taniej jest kupić jeden sprzęt wielozadaniowy niż kilka pojedynczych maszyn dedykowanych do konkretnych zastosowań. Co więcej, jedna maszyna w miejsce kilku generuje niższe koszty utrzymania, napraw i przechowywania. Warto zaznaczyć, że agregaty uprawowo-siewne są wymienione na liście ARiMR w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.






W ofercie Rolmako znaleźć można wyjątkową maszynę. ComboTill to innowacja, która rewolucjonizuje pracę na polu przez swoją wielofunkcyjność, ekologiczność i ekonomiczność. Dzięki możliwości wykorzystania jej przez cały sezon wegetacyjny rolnicy mogą osiągnąć większą efektywność pracy oraz zredukować koszty. Wiosną kultywator może być używany do przygotowania gleby po zimie i uprawy przedsiewnej, latem do zrywania ścierniska i niszczenia chwastów, a jesienią do doprawiania ziemi. 






Wpisanie się ComboTill w koncepcję ultra-płytkej uprawy ścierniska stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i efektywne metody uprawy zmniejszając jednocześnie zależność od środków chemicznych, co jest zgodne z ideami Zielonego Ładu i nowoczesnymi trendami w rolnictwie.






Maszyny wielofunkcyjne są na tyle często używane w czasie upraw, że warto je zakupić. Wynajem opłaca się jedynie przy gospodarowaniu na małej liczbie hektarów. Pozwala jednak przetestować kilka rodzajów maszyn przed dokonaniem zakupu.

Uprawa bezorkowa



Kultywator do bezorkowej uprawy gleby to kluczowe narzędzie dla początkującego rolnika, który chce wykorzystać nowoczesne metody w rolnictwie. Jego zastosowanie pozwala na skuteczną aerację ziemi, co jest niezbędne dla zdrowego wzrostu roślin nie naruszając przy tym jej struktury, co ma miejsce przy tradycyjnym oraniu. Dzięki tej maszynie można znacznie zredukować erozję gleby oraz zachować naturalną warstwę humusu, co przekłada się na lepsze warunki dla upraw. Kultywator do bezorkowej uprawy umożliwia również oszczędność czasu i paliwa, ponieważ prace polowe są wykonywane szybciej i wymagają mniejszej ilości przejazdów niż tradycyjne metody. Ponadto, maszyna ta wspiera metody uprawy zachowujące wilgoć w glebie, co jest szczególnie ważne w obszarach zagrożonych suszą. Korzystanie z kultywatora do bezorkowej uprawy ziemi jest również krokiem w stronę rolnictwa zrównoważonego, ponieważ minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Dla początkującego rolnika inwestycja w tę maszynę oznacza długofalowe korzyści, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, stawiając go na ścieżce nowoczesnego i świadomego zarządzania gospodarstwem rolnym.






Co kupić w pierwszej kolejności?



Planując inwestycję w sprzęt uprawowy warto zatem rozpatrzeć kilka kwestii. Niemal niezbędny jest ciągnik. Dalszy wybór maszyn determinują potrzeby uprawowe oraz liczba hektarów. Na pewno niezbędne są brony czy agregaty uprawowe. Warto zapoznać się z systemami dofinansowywania zakupu sprzętów rolniczych z Unii oraz w ramach działalności ARiMR. Przed dokonaniem zakupu można przetestować sprzęt wynajmując go, również bezpośrednio od producenta Rolmako.






Artykuły powiązane


Polecane artykuły