Blog




Rolnictwo regeneratywne, kredyty węglowe dla kogo?



W obliczu narastających wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją gleb rolnictwo regeneratywne wydaje się najlepszym rozwiązaniem w produkcji żywności. Rolnictwo regeneratywne z jednej strony może przynieść dużo korzyści, z drugiej jednak nie należy zapominać o tym, że jednak niesie za sobą pewne ryzyko. W niniejszym artykule wskazano wady i zalety rolnictwa regeneratywnego oraz opcje finansowania, które mogą złagodzić zmiany klimatu.







Czym jest rolnictwo regeneratywne?



Rolnictwo regeneratywne to rodzaj rolnictwa, który kładzie nacisk na przywracanie zdrowia glebie. Charakteryzuje się tym, że wykorzystuje założenia rolnictwa ekologicznego, a dzięki zastosowaniu precyzyjnej agrotechniki i nawozów mineralnych w sposób kontrolowany ogranicza skażenia środowiska.






Pięć głównych cech rolnictwa regeneratywnego



Praktyki utrzymujące zdrowie gleb - rolnictwo regeneratywne skupia się na odbudowie struktury gleby i zwiększeniu jej zdolności do zatrzymywania wody i składników odżywczych. To pomaga w zapobieganiu erozji ziemi oraz poprawia jakość plonów.






Dywersyfikacja upraw - różnorodne gatunki roślin przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. Istotne jest tutaj także połączenie produkcji zwierzęcej z rolniczą poprzez np. stosowanie obornika.






Minimalizacja nawożenia chemicznego oraz śladu węglowego - rolnictwo regeneratywne promuje ograniczenie stosowania pestycydów i nawozów sztucznych na rzecz naturalnych metod ochrony roślin i gleb. Równie ważne jest ograniczanie śladu węglowego.






Gospodarka wodna, czyli zatrzymanie wody w ziemi - rolnictwo regeneratywne promuje działania zmierzające do zatrzymania wody w glebie. Można tego dokonać zmieniając metodę uprawy z głębokiej na płytką wykorzystując do pracy na polu agregaty uprawowe na przykład te z oferty producenta maszyn Rolmako, który proponuje zawansowane urządzenia do ultra-płytkiej obróbki gleby oraz kompaktowe maszyny do głębszej uprawy bezorkowej po głębosze.





Zarządzanie inwentarzem żywym - włączenie zwierząt do systemu rolnictwa regeneratywnego pomaga w produkcji naturalnego nawozu, który z powodzeniem zastąpi chemiczne nawozy.





Zalety i wady rolnictwa regeneratywnego



Rolnictwo regeneratywne przynosi wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla rolników. Po pierwsze dzięki stosowaniu praktyk regeneracyjnych gleby stają się bardziej żyzne, co prowadzi do wyższych plonów i lepszej jakości upraw. Jakość ziemi jest bardzo ważna dla dobrostanu zwierząt, a poprawa jej jakości to jeden z celów rolnictwa regeneratywnego. Kolejną zaletą jest ochrona wód i klimatu. Praktyki regeneracyjne pomagają w redukcji erozji gleb, zanieczyszczenia wód oraz emisji gazów cieplarnianych. To z kolei bardzo ważne z ekologicznego punktu widzenia. Nie ma wątpliwości, że stosując rolnictwo regeneratywne możemy kształtować krajobraz rolniczy. Dla rolników jest to o tyle ważne, że dzięki wdrożeniu zasad rolnictwa regeneratywnego mogą oni także poprawić swoją sytuację finansową, gdyż jest to duża oszczędność nakładów energetycznych.







Jak widać rolnictwo regeneratywne niesie za sobą mnóstwo korzyści dla ludzi, zwierząt oraz środowiska. Warto jednak spojrzeć na ten temat obiektywnie i zauważyć także jego wady. Wśród nich wymienić można chociażby konieczność zmiany nawyków uprawowych. Rolnictwo regeneratywne to stosunkowo nowy trend i wielu rolników dopiero się do niego przygotowuje. W porównaniu do konwencjonalnych metod rolniczych, rolnictwo regeneratywne niestety może początkowo przynieść niższe plony. Tego najbardziej obawiają się rolnicy oraz tego, że wprowadzenie nowych praktyk i technologii może początkowo zwiększyć koszty uprawy. Ponieważ rolnictwo regeneratywne jest mocno zależne od warunków pogodowych i lokalizacji, tak naprawdę nie każdy farmer może je wdrożyć na swoim polu. To znacznie komplikuje sytuację w wielu przypadkach. Jednak mimo wymienionych wyżej wad, rolnictwo regeneratywne pozostaje obiecującym podejściem do zrównoważonej produkcji żywności i ochrony środowiska.






Kredyty węglowe, co to takiego i dla kogo są dedykowane?



Kredyty węglowe są nowym instrumentem finansowym, który ma służyć ochronie środowiska. Krótko mówiąc, jest to unijna inicjatywa, która ma zachęcać do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz śladu węglowego. Eksperci uważają, że może się to udać z dużą pomocą rolnictwa regeneratywnego. W praktyce kredyty węglowe polegają na tym, że przedsiębiorstwo, które emituje duże ilości dwutlenku węgla może wykupić u rolnika kredyt węglowy za to, że on usuwa dwutlenek węgla z atmosfery. Służyć mają temu specjalne papiery wartościowe, farmer natomiast ma potwierdzić autentyczność swoich działań certyfikatem. Nie da się ukryć, że działania takie przyniosą podwójne korzyści. Z jednej strony firmy mogą zmniejszać ślad węglowy, z drugiej zaś rolnicy dostają dodatkowy dochód. Chociaż teoretycznie kredyty węglowe są bardzo dobrze przemyślanym rozwiązaniem, to w praktyce w Polsce są jeszcze mało znane. Eksperci uważają, że dzieje się tak dlatego, że polskim rolnikom wciąż brakuje na ten temat wiedzy. Chociaż warto wspomnieć, że nie bez znaczenia są tutaj koszty wdrożenia niniejszych praktyk. Rolnik chcący zrezygnować z pługa na start musi posiadać kultywator do bezorkowej uprawy np. Rolmako U436 lub pług dłutowy Rolmako U624 oraz siewnik talerzowy. Te inwestycje będą konieczne dla gospodarstw, które planują się rozwijać poprzez ograniczenie kosztów prowadzonej działalności.






Podsumowanie



Rolnictwo regeneratywne i kredyty węglowe to innowacyjne narzędzia w walce ze zmianami klimatycznymi. Pomagają one rolnikom zredukować emisję CO₂, wzmocnić ochronę środowiska, a jednocześnie przynoszą korzyści finansowe. Co prawda nie każdy farmer zdecyduje się na tworzenie zrównoważonych i ekologicznych systemów upraw, ale warto rozważyć wprowadzenie zmian w swoim gospodarstwie. Wartością dodaną jest przecież potencjał długoterminowych korzyści dla środowiska, zdrowia gleb i zrównoważonego rozwoju rolnictwa. Wszyscy niezdecydowani rolnicy z całą pewnością powinni przejrzeć ofertę Rolmako. Doradcy Klienta pomogą w wyborze odpowiednich maszyn uprawowych do założonych przez rolnika celów. Firma jest znana ze swojej innowacyjności w dziedzinie maszyn rolniczych oraz wprowadzania rozwiązań, które wspierają praktyki rolnictwa regeneratywnego. Bezorkowa uprawa jednym z agregatów Rolmako pomoże postawić pierwsze kroki w kierunku ograniczenia emisji CO₂ i czerpania większej rentowności z upraw. Maszyny do ultra-płytkiej uprawy pozwolą na tanią uprawę pożniwną przy maksymalizacji korzyści dla obrabianej ziemi.






Artykuły powiązane


Polecane artykuły