Blog




Jakich zmian od rolników wymaga Europejski Zielony Ład? 



Europejski Zielony Ład wzbudza wiele emocji. Z jednej strony intensywne protesty rolników, z drugiej postulaty ekologów, z trzeciej decyzje polityczne. Zmiany przewidziane w Europejskim Zielonym Ładzie w dużej mierze dotyczą rolnictwa. W wielkim skrócie – przewiduje on odejście od chemii rolniczej i minimalizowanie śladu węglowego. Środek do tego stanowić ma stosowanie zabiegów agrotechnicznych. 







Odpowiedzią na potrzeby zmian jest dostosowanie maszyn rolniczych do rosnących wymogów, co powoduje, że w ofercie najlepszych producentów, takich jak Rolmako, znaleźć można szeroki asortyment maszyn do uprawy bezpłużnej, ultra-płytkiej, mulczowania i chwastowniki. 






Czym jest Europejski Zielony Ład?



Europejski Zielony Ład (EZŁ) to strategiczna inicjatywa Unii Europejskiej mająca na celu przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatycznym oraz degradacji środowiska. W ramach EZŁ postawione zostały ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz ochrony bioróżnorodności. W kontekście rolnictwa EZŁ przewiduje zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin, nawozów oraz środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt hodowlanych. Ponadto planuje się przeznaczenie 25% gruntów rolnych na uprawy ekologiczne, a część ziemi ma być pozostawiona odłogiem.






Wdrażanie założeń EZŁ wiąże się z koniecznością dostosowania się sektora rolniczego do nowych wymogów środowiskowych i klimatycznych. W tym kontekście istotne jest promowanie zrównoważonej produkcji rolnej oraz rozwój rolnictwa ekologicznego. Inicjatywy takie jak Strategia „Od pola do stołu”, unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030 czy wprowadzenie produkcji ekologicznej są drogą do realizacji założeń EZŁ.






Realizacja



W Polsce, jak i w innych krajach członkowskich UE, realizacja celów EZŁ wymaga ciągłej dyskusji i podejmowania konkretnych działań. Konieczne jest dostosowanie strategii i polityk rolniczych do nowych wyzwań, tak aby przyczynić się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. W kontekście rolnictwa oznacza to konieczność zwiększenia efektywności produkcji, ograniczenia stosowania substancji chemicznych oraz promowanie praktyk agrotechnicznych zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.






Użycie maszyn rolniczych w ramach realizacji założeń EZŁ będzie się odbywać w sposób dostosowany do nowych wymogów. Brony talerzowe, chwastowniki, siewniki czy inne urządzenia będą wykorzystywane w celu zwiększenia efektywności produkcji rolnej przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wdrażanie innowacyjnych technologii i praktyk rolniczych będzie kluczowe dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w sektorze rolniczym. Nie da się tego zrobić bez nowoczesnych maszyn rolniczych, które dodatkowo zostawiają po sobie niewielki ślad węglowy, zarówno na etapie produkcji, jak i użytkowania. Takie sprzęty uprawowe znaleźć można w ofercie najlepszych producentów, m.in. Rolmako. Choć w ofercie jest wiele nowoczesnych maszyn rolniczych, poniżej znajdują się dwa pomysły jak ograniczyć używanie herbicydów w uprawach roślin i dlaczego jest to korzystne na wielu płaszczyznach. 






Brona chwastownik i poplony zamiast herbicydów?



Idea Zielonego Ładu jest dobra. Niemniej rolnicy przewidują, że w wyniku konieczności zmiany sposobu upraw rolnych wzrosną koszty produkcji oraz ceny zbóż i warzyw. Jako modelowy przykład podawana jest uprawa buraka cukrowego. Z drugiej strony badania wprost wskazują, że odpowiednie działania agrotechniczne są niemal tak samo skuteczne jak herbicydy czy nawozy sztuczne. Dobry przykład stanowi walka z chwastami. Klasycznym chemicznym sposobem jest stosowanie herbicydów. Warto jednak podkreślić, że nie jest to tańsze rozwiązanie niż zabiegi agrotechniczne. Jak walczyć z chwastami bez chemii i czym?






Brona chwastownik, brona mulczująca od Rolmako



Chwastownik ActiVAgro oferowany przez Rolmako stanowi doskonałą alternatywę dla chemicznego zwalczania chwastów w uprawach zbóż, ziemniaków, kukurydzy, buraków, rzepaku oraz większości warzyw. Jest to agregat uniwersalny, który znajduje zastosowanie nie tylko w standardowych uprawach, lecz także w pielęgnacji użytków zielonych. Dzięki ActiVAgro możliwe jest utrzymanie obecności chwastów na jak najniższym poziomie poprzez skruszenie skorupy powierzchniowej gleby. Urządzenie może być wykorzystane zarówno do niszczenia chwastów zaraz po zasianiu, jak i w fazie kiełkowania roślin. Jest wyposażone w hydrauliczne rozkładanie ramy, co umożliwia równomierne rozłożenie nacisku na różnorodnych terenach. Kąt pracy zębów brony można regulować mechanicznie lub z kabiny ciągnika hydraulicznie, co zapewnia równomierną pracę w każdej sekcji roboczej.






Chwastownik ActiVAgro może być wykorzystywany w wielu rodzajach upraw, w tym w rzepaku, innych zbożach, warzywach, kukurydzy, burakach cukrowych, ziemniakach, soi, grochu, dyni oraz użytkach zielonych, trawach i łąkach. Maszyna doskonale sprawdza się również w wygrabianiu darni i niszczeniu kretowisk na łąkach. Dzięki swojej skuteczności, szerokiej gamie zastosowań oraz możliwościom dopasowania do różnych typów terenu chwastownik przynosi liczne korzyści, takie jak obniżenie kosztów poprzez mniejsze zużycie środków chemicznych, lepsze warunki wzrostu roślin oraz ich ochronę przed chwastami. Co więcej, maszyna zapewnia napowietrzanie gleby, a to z kolei sprzyja efektywnemu wzrostowi roślin. 






Możliwe jest także doposażenie urządzenia w siewnik poplonów APV z dmuchawą pneumatyczną lub hydrauliczną, co dodatkowo ogranicza rozwój chwastów na polach.

Mulczowanie i poplony - brona mulczująca od Rolmako jako sposób na ograniczenie herbicydów



Agregaty mulczujące, takie jak brona mulczująca Rolmako SpringExpert, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod zwalczania chwastów oraz pielęgnacji ścierniska po zbiorach zbóż i rzepaku. Brona ta tworzy mikroklimat w górnej warstwie gleby wykorzystując wilgoć zawartą w gruncie do szybkiego i równomiernego kiełkowania nasion chwastów. Następnie eliminuje chwasty na etapie liścienia.






SpringExpert działa skutecznie zarówno na ściernisku, jak i przed siewem umożliwiając szybkie wyrównanie i ocieplenie wierzchniej warstwy gleby po zimie, co przyspiesza wschodzenie wiosennych upraw. Dzięki przemyślanej konstrukcji i możliwości pracy z prędkością do 25 km/h urządzenie jest bardzo wydajne.






Budowa brony mulczującej SpringExpert pozwala na równomierne rozmieszczenie słomy, dokładne wytrząśnięcie nasion oraz zniszczenie samosiewów i chwastów. Wytrzymałe, długie palce pracują na głębokości do 3 cm, a opcjonalne przednie talerze robocze mieszają resztki pożniwne z ziemią, co dodatkowo ułatwia pracę.






Dzięki działaniu agregatów mulczujących możliwe jest ograniczenie stosowania środków chemicznych oraz kosztów eksploatacji maszyn rolniczych. Są one efektywną i ekologiczną alternatywą dla herbicydów, a jednocześnie wspierają zasady zrównoważonego rolnictwa. Opcjonalne dodatki, takie jak siewnik poplonów, pozwalają jeszcze bardziej zoptymalizować pracę na polu przyczyniając się do wyższej jakości upraw oraz wzrostu plonów.






Jak widać już na przykładzie tych dwóch maszyn, nowoczesne sprzęty są nie tylko wielofunkcyjne, lecz także niezwykle skuteczne. Ponadto sposób ich zaprojektowania sprawia, że w codziennym użytkowaniu są one ekonomiczne i zużywają mniej paliwa niż starsze urządzenia. Zielony Ład motywuje do zmiany myślenia o sposobie upraw. Jest to proces trudny i skomplikowany, na pewno wymagający czujności i dialogu, elastyczności z każdej strony. Każdy jednak chyba dostrzega potrzebę zmian.






Artykuły powiązane


Polecane artykuły